Beslenme Koçları ile Beslenme Uzmanları, Diyetisyenler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Beslenme Koçları ile Beslenme Uzmanları, Diyetisyenler Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Bütüncül beslenme koçları ile beslenme uzmanlarını, diyetisyenleri birbirinden ayıran şey nedir?

Beslenme koçluğu kavramında, bir şeyin birbirine bağlı olan parçalarının ancak bir bütün içerisinde bir anlam ifade ettiği kabul edilmektedir ve bu sağlıkta uygulandığı zaman kişinin bütün sistemleri işin içine dahil edilir. Yani tüm mental ve sosyal faktörler de sağlık konularında değerlendirilir. Bu bütünsel yaklaşımda hastalıkların sadece semptomlarının tedavisi değil, aynı zamanda onların önlenmesi de dikkate alınır.

Beslenme koçları, sağlığın sadece iyi bir beslenme ve sporla elde edilemeyeceğini, sağlığın ilişkiler, iş hayatı, iş-özel hayat dengesi ve diğer konularla da yakından bağlantılı olduğunu düşünerek hareket etmelidirler. Dolayısıyla beslenme koçları büyük resmi görmek için müşterilerinin hayatlarının bütününe bakmalı ve böylece stres ve kötü sağlık problemlerini tespit edebilmeliler.

Pek çok beslenme koçun en çok dikkat gösterdiği konulardan birincisi stresin doğru yönetimi, ikincisi ise kişisel bakıma özen gösterilmesi. Peki neden sağlıklı bir beslenme ve hayat tarzı için stresi yönetmek bu kadar önemli? Çünkü stres sadece vücuda doğrudan zararlı değil, aynı zamanda pek çok alışkanlığımızı etkileyebiliyor ve bir döngü yaratabiliyor. Örneğin stres nedeniyle uyku problemleri yaşamaya başlayan bir birey, düşük enerji düzeylerine düşer ve bu da onun egzersiz için motivasyonunu düşürürken sağlıksız gıdalara yönelimini arttırır, potansiyel olarak da kilo alımı ve hastalıklara sebep olur.

Stresin azaltılması hususunda proaktif olmak ve kişisel bakıma özen göstermek, sağlık durumunu iyileştirmek için kritik bir durumdur. Pek çok kişi iş hayatının, ilişkilerinin ve meşguliyetlerinin onların stres düzeyine ne kadar katkıda bulunduğunu fark etmez ve ancak bir koç sayesinde bunun farkına varır.

Beslenme Koçluğu Eğitimimizden faydalanmak için tıklayınız.

https://kocegitimsertifika.com/egitim/beslenme-koclugu-egitimi-sertifikasi/

Leave a Comment

Your email address will not be published.