Beslenme Koçu Kimdir Ve Faydaları Nelerdir?

Beslenme Koçu ve Onlarla Çalışmanın Faydaları

Kötü beslenmeden kaynaklı kronik hastalıkların ve obezite düzeylerindeki artışın küresel sorunların getirdikleri ve bu durumun endişeyle takip edilmesi gibi durumlar beslenme koçlarının geçmişe nazaran çok daha fazla aranmalarına sebep oluyor. Sertifikali diyetisyenler ve beslenme uzmanlarına benzer rolleri olan beslenme koçları, günümüzde sağlık ve beslenme sisteminin yetersiz kaldığı noktalarda çok etkili oluyorlar.

Doktorlar her ne kadar hastaların semptomlarını kontrol altına alarak hayat kurtarsalar da, özellikle beslenme konusunda pek çok sağlıkçının oldukça yetersiz olduğu söylenebilir. Bu nedenle doktorlar ve hemşireler hastalarına beslenme düzeni ile ilgili önerilerde bulunmaktan çekiniyorlar.

Beslenme koçlarının hastalıklara diyetisyenlere ve beslenme uzmanlarına nazaran biraz daha geniş bir perspektiften bakarak sadece beslenmeye odaklanmamaları, onların yüksek stres düzeyi, kötü uyku, hareketsiz hayat ve yemek hazırlıklarına vakit yetmemesi gibi diğer koşullara da dikkat etmelerine imkan tanıyor.

Peki Beslenme Koçu Nedir?

Beslenme koçlarını yetiştiren pek çok okul,kurum ve kuruluş onların destekleyici birer mentor olduklarını ve müşterilerinin beslenmelerinde ve hayat tarzlarında değişiklik yapmalarına yardımcı olduklarını belirtiyorlar. Pek çok farklı isim altında hizmet verebilen beslenme koçları, farklı ülkelerde farklı şekillerde anılabiliyorlar.

Nasıl Beslenme Koçu Nasıl Olunur?

Beslenme koçu olmak isteyenlerin koç eğitim sertifika sitemize girerek kayıt olabilirler. Programımız sayesinde tam zamanlı olarak bu işi yapabilirsiniz. Online program olduğu için vakti çok kısıtlı olanlar fiziksel olarak bir sınıfa gitmek zorunda da kalmıyorlar.

Bir beslenme koçu olarak hizmet verebilmeniz için pek çok eğitim programında davranış değiştirme yetenekleri, sağlık bilgileri, iş gelişimi gibi eğitimler sunuluyor ancak üzerinde durulan temel konular şu şekilde sıralanıyorlar:

 • Beslenme üzerine bilinmesi gereken tüm bilgiler
  • Çeşitli beslenme teorileri
  • Hastalık ve semptomların önlenmesi
  • Bitkisel tedaviler, besin destekleri ve aromaterapileri
  • Kilo verme stratejileri
  • Duygusal yeme problemlerine karşı yardım
  • Stres yönetimi
  • Hedef koyma, alışkanlık kazandırma ve takip süreçleri
  Koçluk yetenekleri
  Beslenme koçluğu için iş geliştirme

 

Beslenme Koçluğu Eğitimi Sertifikası

Beslenme Koçluğu Eğitimi Sertifikası

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X