Spor Psikolojisi Yorum Yap

Spor Psikolojisi psikolojinin diğer alt dallarına göre ülkemizde yeni gelişen bir dal olsa da son yıllarda önemi artmış ve birçok spor kulübü, antrenörler ve sporcular için önemli bir hale gelmiştir. Spor Psikolojisi, sporcuların ve antrenörlerin motivasyonunu artırmayı amaçlayan bir alt dalıdır. Motivasyonu artırmanın yanı sıra, spor psikolojisi, sporcuların düşünce kalıplarını ve davranışlarını anlamayı ve sporcuları geliştirerek psikolojik açıdan iyi olmalarını sağlamayı amaçlar. Öte yandan sporun zihinsel anlamda sporcu üzerindeki olumlu etkilerini inceler.

Sporcu Psikologları Ne İş Yapar ?

Spor psikologları genel olarak sporcuların çevre nedeniyle yaşadıkları stres ve bununla başa çıkma yolu, yani performans kaygısı üzerinde çalışırlar. Ayrıca çeşitli öfke sorunları, engellilikle başa çıkma ve benlik saygısı üzerinde çalışabilirler. Sporcuların bu sorunları ortadan kaldırmalarına ve bunun yerine motivasyonlarına odaklanmalarına izin verir. Ek olarak, spor psikologları , sporcu performansını sporcu dostu bir şekilde geliştirmek için çeşitli fiziksel ve psikolojik becerileri içeren programlar oluşturur. Bu programlar hazırlanırken görselleştirme veya hata ayıklama teknikleri kullanılabilir. Spor psikologları, sporcular için terapiler düzenleyebilir ve sporcular için kariyer değişiklikleri üzerinde çalışabilir.

Nasıl Spor Psikoloğu Olunur ?

Spor psikoloğu olmak, özellikle sporla ilgilenen birçok psikoloji öğrencisi için heyecan verici bir seçenek olabilir. Aslında Türkiye’de spor psikoloğunun tanımını açıklayan net bir kanun yoktur ancak Spor Psikolojisine yönelik yüksek lisans bölümleri mevcuttur. Ayrıca bazı sertifika programları ile de bu alana yönelik çalışmalar yapmak mümkündür. Belge geçerliliği için müfredata uygun eğitim programını tamamlayıp üniversite onaylı belge elde etmeniz gerekmektedir.

Bu alanda eğitim almanız için üniversitelerin ilgili bölümünden yüksek lisans için başvuruda bulunmanız veya aracı kurumlara sertifika programı için başvurmanız yeterlidir. Koç Net Akademi de bu aracı kurumlardan biridir. Üniversite ve e devlet onaylı belgeler sağlayan kurumumuz bu alanda adından oldukça söz ettirmektedir. Kurumumuz size kaliteli eğitim programlarımız sonucu alacağınız sertifikanız ile düşündüğünüz alanlarda gelişme ve  çalışma hakkı vermektedir. Sizler de Spor Psikolojisi alanında kendinizi geliştirip bir Spor Psikoloğu olmayı hedefliyorsanız eğitim danışmanlarımıza ulaşıp detaylı bilgi almayı unutmayın.

Koç Net Akademi sitemiz üzerinden  Spor Psikoloji Eğitimi Sertifika Programına Katılmak için Hemen Ara... +90 530 354 96 66 yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

Spor Psikolojisi ve Egzersiz Uygulama Eğitimi Sertifikası

Leave a Comment

Your email address will not be published.