Öğrenci Koçluğu Eğitimi Yorum Yap

Koçluklar son yıllarda ülkemizde ve dünyada en yüksek potansiyele sahip meslek dallarından biridir. Koçluk kendi içinde çeşitli alanlara ayrılır; Yaşam Koçluğu, Öğrenci Koçluğu, İlişki Koçluğu, Bireysel Koçluk bunlardan sadece birkaçıdır. Bu yazımızda sizlere Öğrenci Koçluğu Eğitimi hakkında birkaç bilgi aktaracağız. Peki Öğrenci Koçluğu nedir sorusu ile başlayacak olursak; Öğrenci (Eğitim) Koçluğu, öğrencilerin kendi potansiyellerini ortaya çıkarmalarına ve bu potansiyellerini fark etmelerine yardımcı olan bir koçluk modelidir. Eğitim koçunun temel amacı öğrencinin gelişmesine yardımcı olmaktır. Rehberlik durumu ise öğrencilerin kendi istekleri doğrultusunda sağlanan görüşmelerdir. Bu sistem içinde gelişmeyi sağlamak isteyen kısım öğrenci olmalıdır. Öğrenci Koçluğu Eğitimi’ni tamamlamış bu alanda çalışmak isteyen bireyler motivasyon ve farkındalık çalışmaları ile bu hizmetleri danışanlarına sunmaktadır.

Nasıl Öğrenci Koçluğu Eğitimi Alabilirim ?

Eğitim süresince birçok teknik ve yöntem öğrenen Koçluk adayları Öğrenci Koçluğu Eğitimi sonunda bunları meslek hayatında kullanmak üzere bir sertifikaya sahip olur. Üniversite veya bazı kurumlar tarafından verilen sertifikalar bireylere bu alanda çalışmaya imkan verir. Ancak belgenin geçerliliği için bazı kriterler önemlidir.

Öğrenci Koçları Ne İş Yapar ?

Öğrenci Koçluğu Eğitimi süresince öğrenilen en temel hedefler şu şekildedir;

  • Okul başarısında yükselme sağlamak ve bunun takibini sağlamak.
  • Sınav başarısında artış sağlamak ve takibini sağlamak.
  • Ailede var olan iletişim sorunlarının azalmasına yardımcı olmak.
  • Sosyal alanda ve arkadaş çevresinde var olan iletişim problemlerinin çözümünü sağlamak.
  • Sanatsal, kültürel ve sosyal aktivitelere ilgisinin arttırılması ve bu etkinlikleri yapmasına teşvik etmek.
  • Öğrencinin ilgi ve yeteneklerine göre meslek seçiminde yönlendirmelerde bulunmak.
  • Sağlıklı yaşam, başarılı çalışma, zaman yönetimi gibi akıcı izlenimler oluşturmak ve süreci takip etmek.

Öğrenci Koçu, bireylerin potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçlar. Özel derslerde karşılaşılan potansiyelin kullanılamaması probleminin üzerine gidilerek bu durumda kişiler kendi potansiyelini geliştirirler. Öğrencilerin özgüvenleri artar. Performanslar pozitif yönde ilerler ve verimli bir zihne sahip olurlar. Gelecekleri için hedefler koyarak yaşam kalitelerini artırır. Zaman yönetimini anlar ve tutarlı bir şekilde uygular. Bu süreç sayesinde öğrenciler hayatın bir anlamı olduğunu ve hayatlarını bu şekilde anlamlandırdıklarını öğrenirler. Üstelik tüm bu gelişmeler bireyin hayatını olumlu yönde etkiler.

Koç Net Akademi olarak Öğrenci Koçluğu Eğitimi programımız ile sizlere öğrencilere dokunacak bu imkanı vermekteyiz. Siz de zengin eğitim içeriğimiz ve üniversite onaylı sertifikanız ile başarılı öğrenciler yetiştirebilirsiniz. Unutmayın ki başarılı gençler mutlu yarınlar sağlar. Koçluk eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için eğitim danışmanlarımıza ulaşmayı unutmayın.

Koç Net Akademi sitemiz üzerinden  Kum Terapisi Eğitimi Sertifika Programına Katılmak için Hemen Ara... +90 530 354 96 66 yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

Öğrenci Koçluğu Eğitimi ve Eğitim Danışmanlığı

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.