Objektif Testler Nedir

Objektif Testler yapılandırılmış bir materyalde sunulan testlerdir ve puanlama ve yorumlama için bir standart vardır. Bu noktada, kişilikle ilgili kağıt ve kalem testlerinin çoğu objektif testler grubuna girer. Objektif kavramı, psikolojik ölçümün sübjektif değerlendirmeden uzak olduğu anlamında kullanılmaz. Ölçme aracının kendisi objektiftir ve ölçüm puanlama için oluşturulmuştur. Bu testlerde hangi davranış alışkanlıklarının, hangilerinin kişiye uygun olup olmadığının bilinmesinin önemli olduğu ifadeler yer almaktadır. Kişilik testleri Bu testler, dışarıdan bir uygulayıcının yorum yapmasını gerektirecek öznel durumunun en direkt yoldan değerlendirilmesini sağlarlar. Bu testlerin önemli avantajları çok zaman almamaları ve ekonomik olmalarıdır ve sınırlılıkları vardır.

Nasıl Uygulayıcısı Olunur ?

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olduktan sonra  bazı dernek veya üniversitelerden alınan eğitimle uygulayıcı olunmaktadır. Bu alanda uygulayıcı olabilmek için sertifikanızın olması gerekmektedir. En sağlıklı değerlendirmeyi yapabilmek için de detaylı bir eğitim sürecinden geçmek çok önem arz etmektedir. Bu eğitimler amacı çocuk danışanları sağlıklı bir şekilde gözlemlemek ve gelişimlerini sağlamak için değerlendirme yapma kapasitesi ve yeterliliğini amaçlar. Eğitimde katılımcılara teorik bilgiyle birlikte uygulama örnekleri sunulacak ve farklı raporlama örnekleri gösterilir. Objektif Testler Eğitimi özenle seçilmesi gereken ve eğitim sonucunda alınan belgenin geçerliliği olması gereken bir eğitimdir. Aksi taktirde uygulayıcı olunmaz, yanlış yorumlamalar ise faydadan ziyade zarar oluşturur.

Objektif Testler Eğitimini Neden Almalıyım ?

Sertifikasyon eğitiminde, uygulanacak testlerin içeriği, uygulanacak yaş grubu , amacı, uygulaması, puanlaması, yorumlanması, materyalin kullanımı gibi detaylı bilgiler verilmektedir. Psikolojik danışman ve rehberler, Sosyoloji ve psikoloji adayları, psikologlar, psikolojik danışmanlar, terapistler, sosyologlar, öğretmenler, doktorlar bu eğitimi alabilir. Uygulayıcıların bu testleri profesyonel anlamda yapmaları için tıp, sosyoloji, psikoloji bölümü mezunu olmaları ya da psikoloji yüksek lisansını tamamlamış olmalarının yanında bu ölçme ve değerlendirme testleriyle ilgili üniversite onaylı bir objektif testler uygulayıcı eğitimi sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Bu sayede uygulayıcı kişiler doğru bir şekilde puanlama ve değerlendirme yapabilmektedir.

Objektif Testler Eğitimi içeriği aşağıdaki gibidir:

 • Catell 2-A
 • Catell 3-A
 • Gessel Testi
 • Good Enough
 • Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • Frostig Gelişimsel -Görsel Algı Testi
 • Benton Görsel Bellek Testi
 • Ankara Gelişim Tarama Envanteri
 • Porteus Labirent Testi
 • Bender Gestalt

Koç Eğitim Sertifika sizlere Objektif Testler Eğitimi’ni ve üniversite onaylı sertifikasını sağlamaktadır. Tecrübeli eğitmen kadromuz ve e devlet onaylı sertifikamız ile sizler de Objektif Testler Uygulayıcısı olma şansını yakalayabilirsiniz. Detaylı bilgi için eğitim danışmanlarımızı aramayı unutmayın. 

Koç Eğitim Sertifika sitemiz üzerinden Objektif Testler Sertifika Programına Katılmak için Hemen Ara… +90 530 354 96 66 yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

Objektif Testler Uygulayıcı Eğitimi Sertifika Programı

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X