Akıl Zeka Oyunları Eğitmenliği Eğitimi Yorum Yap

Akıl Zeka Oyunları Eğitmenliği Eğitimi ile Çocukların IQ‘sunda 13 puanlık artış sağlanmaktadır.

Koç Net Akademi ile Devlet Üniversitesi iş birliği ile hazırlanan Akıl zeka oyunları eğitimi ile 60 yakın eğitimle ilgili bilgi ve beceri sahibi olursunuz.

Zeka oyunları gerçek problemleri de kapsayan, her türlü problemin oyunlaştırılmış halidir. OYUNCAK doğru seçildiğinde, çocuğun gelişiminde çok önemli bir EĞİTİM aracıdır.

Berkeley üniversitesinde çalışan nörolog Dr. Silvia Bunge, uzun süredir çocukların zekalarının gelişimini anlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bunge ve meslektaşları oyunların çocukların zekalarını geliştirip geliştiremeyeceklerini anlamak için bir araştırma yaptılar.

Haftada iki kere, çocuklar bu oyunlarla 1 saat 15 dakika oynadılar. Sadece 8 hafta, toplam 20 saatlik oynama süresi sonunda Bunge’in ekibi çocukların zekalarını tekrar test etti.

Özellikle çocukların mantıklı düşünme yeteneklerindeki gelişmeyi merak ediyorlardı. En fazla 3 – 6 puan arasında bir ilerleme görebileceğini düşünmüşlerdi.

Fakat gelişme çok büyüktü. Çocukların mantıklı düşünme puanları, ortalama %32 artmıştı. Çocukların IQ su ortalama 13 puanlık bir artış göstermişti. Bu artışın değerini daha iyi algılamamız açısından şu bilgiyi vermemiz gerekir.

Bir çocuğun IQ su bütün bir okul yılı süresince normalde 12 puan artar. Bunge ve Mackey yalnızca 20 saatlik oyun oynama süresinde bu puanı geçti. En önemli bulgu ise bu oyunlarla yapılan çalışmaların ihtiyacı en çok olan çocuğa en çok yardımda bulunduğudur. Seviye olarak çocuk ne kadar aşağıdan başladıysa bilişsel gelişimi o kadar hızlı ve fazla oldu. Bu eğitim yoluyla yapılmaya çalışılan faaliyetlerde oldukça nadir görülür. Genellikle klasik eğitim sürecinden en çok faydalananlar zeki çocuklardır.

Akıl Zeka Oyunlarının Faydaları

  • Dikkat-Konsantrasyon,
  • Görsel Algı ve Problem çözme stratejileri  gelişmektedir.
  • Bu becerilerin yanı sıra sistemli oynandığında öğrenciler  diğer temel düşünme becerilerini de kazanacaktır. Aynı zamanda ders dışı zamanlarını faydalı etkinliklerle geçirmeleri sağlanmış olur.

Oyunların tamamı Çoklu Zeka ve Öğrenme Stilleri esas alınarak  tasarlanmış, beynin her iki yarım küresini de aktivite eden oyunlardır.

Zeka Oyunları ile öğrenciler akademik konuları algılama ve anlamada temel olan bu becerileri geliştireceklerdir. Bu da derslerdeki motivasyonlarını arttıracağı gibi, birçok dersle ilgili  önyargılarını yıkacak ve özgüvenlerini destekleyecektir.

Oyunlarda tüm görev kartlarının sırası ile yapılması çocuğun bir sonraki  zor görev için alt yapı oluşturması ve de öğretmenin çocuğun gelişimini  takip edebilmesi açısından önemlidir. 

Böylece oyunların zihinsel gelişimi desteklemesinin yanı sıra sosyal ilişkileri de geliştirmesi, oyunun eğlenceli ortamı içinde arkadaşlık ilişkilerinin olumlu bir temele oturtulması sağlanmış olur.

Koç Net Akademi sitemiz üzerinden Akıl Zeka Oyunları Eğitmenliği Eğitimi Programına Katılmak için Hemen Ara… +90 530 354 96 66 yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

Akıl Zeka Oyunları Eğitimi ve Satranç Eğitimi

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X