Aile Danışmanlığı Nedir Ne İş Yapar ? Yorum Yap

Aile Danışmanları evlilik öncesi evlilik sırası ve boşanma sonrasında görülen problemlerle ilgilenen kişilerdir. Bu kişiler belirli bir eğitimden geçerek bu mesleği yaparlar. Lisans eğitimi sonrası alınan Aile Danışmanlığı Sertifikası ile uzmanlaşarak bu alanda çalışmalar yaparlar.

Aile Danışmanı Ne İş Yapar ?

Artan boşanma oranlarına rağmen, evlilik dünyanın en büyük gönüllü organizasyonu olmaya devam ediyor. Bazen kafa karışıklığına ve sıkıntıya neden olan “kritik dönemler” olabilir. Bu kritik dönemler;

Evliliğin ilk yıllarında uyum güçlüklerinden, çiftten ebeveyne geçişte güçlüklerden , çocuğun aileye katılmasından yaşamdaki problemlerden, ilişkilerin neden olduğu problemlerden istihdam, çift olmaya dönüş, çocukların evden ayrılması, hastalık ve daha fazlasıdır.

Aile, tüm canlılar gibi farklı organlara ve farklı işlevleri yerine getiren kendi ruhuna sahiptir. Bu özellikler arasındaki bütünlüğün korunması günümüzde giderek daha zor hale gelmiştir. Evliliğinizde bu sorunlardan bir veya birkaçını yaşadığınızı ve eşinizle iletişiminizde bir tıkanıklık olduğunu düşünüyorsanız, bir uzmandan yardım istemekten çekinmeyin. Aile danışmanlığı, bireyler arasındaki iletişim sorunlarını çözmeyi ve birbirlerini anlamayı amaçlar. Ancak bir uzmandan yardım alırken eğitimine dikkat etmekte fayda vardır. Her yanlış dokunuş sorunları daha büyük hale getirebilmektedir. Eğitimini tamamlamış Aile Danışmanlığı Sertifikasını almış uzmanlardan yardım almak sizi çözüme yaklaştıracaktır.

Uzman yardımı, aynı zamanda, boşanmış çiftlerde ve çocuklarında görülebilen olumsuzlukları da azaltmayı amaçlıyor. Boşanma kararını çocuklarla paylaşırken, ayrı bir hayata başlarken veya çocuklarla ilişkilerinizi yeniden düzenlerken de uzman yardımı alabilirsiniz. Aile desteği , çocuğun veya annenin/babanın yaşadığı sorunların bağlamda nasıl konumlandığını görmeyi mümkün kılar. Ayrıca ailenin çocuğun davranışının veya anne/babanın ailenin bu süreçteki işlevini sürdürmesine nasıl katkı sağladığını görmemizi sağlar. Aile içindeki davranış ve etkileşimlerin aile üyelerini nasıl etkilediğini anlamak önemlidir. Aile danışmanı ile tüm bu süreçler aile bireyleri tarafından fark edilir.

Nasıl Aile Danışmanı Olunur ?

Aile danışmanı, öncelikle uygun lisans bölümünden -psikoloji, psikolojik danışmanlık, psikiyatri, çocuk gelişimi, sosyal hizmet- mezun olmalı ve bunun üzerine uygun eğitimi aile danışmanlığı yüksek lisans veya sertifikasyon almış olmalıdır.

Koç Net Akademi olarak deneyimli uzman kadromuz ve kaliteli eğitimlerimiz ile sizlere Aile Danışmanı olma imkanı sağlamaktayız. Üniversite ve e devlet onaylı Aile Danışmanlığı Sertifikası eğitimimiz için eğitim danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Koç Net Akademi sitemiz üzerinden Aile Danışmanlığı Sertifika Programına Katılmak için Hemen Ara... +90 530 354 96 66 yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifikası 480 Saat

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.