Yaşam Koçluğu Eğitimi Sertifikası Nasıl Alınır ?

Yaşam Koçluğu Eğitimi Sertifikası

Yaşam Koçluğu Sertifikası Nedir ?

Son zamanlarda çok popüler olan eğitim ve hizmetlerin başında gelen yaşam Yaşam Koçluğu Eğitimi Sertifikası, bir çok farklı kurum tarafından farklı içeriklerde sunulmakta ve bu farklı eğitimleri alan yaşam koçları da farklı uygulamalar yapmaktadırlar.

Yaşam Koçluğu Eğitimini veren kurumların başında gelen Koç Eğitim firmasının internet sitesinden aldığım bazı bilgileri paylaşmak isterim. Koç Eğitim Firması eğitimin süresi 1 y ile kısıtlamış olup, toplamda 210 saatlik bir eğitim süresi belirlemiştir. (Paneli ömür boyu erişime açık tutan kurum 1 ay ile sınırlandırmasının nedeni, öğrenciyi motive etme ve 1 ay boyunca yaşam koçluğu konusunda araştırma içinde tutmak) Yaşam Koçluğu Eğitimini uzaktan eğitim yöntemi ile veren Koç Eğitim Firması her ay düzenli olarak Canlı Yaşam Koçluğu Eğitimi, soru cevap ve eğitim yapmaktadır. Uzaktan eğitim sistemini kendi kapalı sistem özel panel ile öğrencilerine ulaştıran koç eğitim firmasında birden çok yaşam koçluğu eğitimi bulunmakta. Bu farklı yaşam koçluğu eğitimlerine bakalım.

  • İlk olarak göze /çarpan 210 saatlik yaşam koçluğu eğitimi, online sınav ve  sürekli eğitim alabileceğiniz bir oanel veriyorlar. Sınav online yapılıyor ve 100 üzerinden en az 50 puan almanız gerekmektedir.
  • İkinci olarak profesyonel yaşam koçluğu eğitimi, diğer yaşam koçluğu eğitimi ile çoğunlukla aynı olan profesyonel yaşam koçluğu eğitimi toplamda altı ay boyunca canlı eğitimlere katılmanızı istiyoruz. Ve sertifikanızda “Profesyonel Yaşam Koçu” yazıyor.
  • Ve son olarak yaşam koçluğu formatörlüğü eğitminden bahsedelim, eğitim 450 saat sürmektedir. Asekron ve a-sekron eğitimler ile birlikte bir yıl boyunca canlı eğitimlere katılmalısınız.  Yaşam koçluğu formatörlük eğitiminde formasyon derslerini de alabilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Sertifikası Ne İşe Yarar ? 

Yukarıda da yazdığım gibi bir korumda bile bir çok farklı Yaşam Koçluğu Eğitimi Sertifikası olduğunu görüyoruz, farklı kurumları ve içerikleri düşündüğümüzde yüzlerce farklı yaşam koçluğu programı göreceğiz. Bu yazıyı hazırlarken bilmenizi istediğim konuların başında; yaşam koçluğu eğitimi alacaksanız mutlaka psikoloji alt yapısı olan bir kurumdan alın, koçluk ile psikoloji ülkemizde her ne kadar ayrı tutulsa da, bir insana veya aileye koçluk yapmak mutlaka psikolojik olarak ta aileye yada kişiye dokunmak olduğunu unutmamak gerekir.

Türkiye’de yaşam koçluğu eğitmi veren kurumlar arasında üst sıralarda olduğunu düşündüğüm Koç Eğitim firması, aynı zamanda bulunduğu ilde Aile Danışma Merkezi olarak ta çalışmakta ve yaşam koçluğu eğitimlerini iki ayrı hocadan tamamen farklı ekollerle öğrencilerine sunmakta. Canlı eğitimleri de yine bu iki hoca yürütmektedir.  Yaşam koçluğu Eğitimini Ph.Dr. Şengül İNAN GÜLPINAR ve Uzman Psikolojik Danışman Aygül Bahar YILMAZ isminde iki hoca tarafından verilmekte. İster 210 saatlik yaşam koçluğu eğitimi alın, isterseniz 450 saatlik yaşam koçluğu formatörlüğü ya da profesyonel yaşam koçluğu eğitimi alın, size tavsiyem bu eğitimi Koç Eğitim Firmasından alın.

Leave a Comment

Your email address will not be published.