Rize Psikopedagojik Açıdan Çocuk Resimleri Analizi Yorum Yap

Rize Psikopedagoji Açıdan Çocuk Resimleri Analizi Resim testleri, birey hakkında oldukça güvenilir bilgiler vermektedir. Çocuk Resimleri Analizi ve Psikolojik Resim Testleri ile çocuklar, sözel olarak ifade edemedikleri duygu ve düşüncelerini çizdikleri resimler yoluyla yansıtırlar. Çizilen resimler üzerinde yapılan görüşmeler yoluyla da bu duygu ve düşünceleri daha iyi anlaşılır. Çocuklar farkında olduğu ya da olmadığı duygu ve düşüncelerini resimle daha iyi anlatabilir.

Rize Psikopedagoji Açıdan Çocuk Resimleri Analizi Eğitimi Sertifikası programına katılarak programını başarıyla bitiren kursiyerler Çocuğun resimlerindeki boyama işlemleri sonucu oluşan leke, çizgi ve şekillerin iletişimin belirtileri olduğunu yorumlayabilirler.

Resim bilinç düzeyi ile bilinç altı düzeyinin ortak ürünüdür. İnsanlar her yaşta özellikle çocuklukta duygularını, kaygılarını resimlere yansıtırlar. Bundan dolayıdır ki resim içten gelen hikayedir. Resimler samimi bir şekilde kağıda çizgi olarak aktarılan duygu ve düşüncelerdir.

Resim, çocuklar ve yetişkinler için iletişimi kolaylaştıran, zenginleştiren ya da kendini ifadeyi güçlendiren bir araç olarak tanımlanabilir.

Çocuk bir objenin resminin çizerken mutlaka ona kendisinden bir şeyler katar. Resme kattığı şeyler çoğunlukla da kendisi için önem arz eden durumdur. Aynı zamanda çocuklar kendisi için önemli olan kişilerin resimlerini çizmeye çalışacaklardır. Bazen çocuklar kendisi için önemli olan kişiyi bir hayvan şeklinde de çizebilir. Kendine yakın hissettiği kişiler çocuğun resminde mutlaka yer alacaktır. Bu kişiler parlak renklere boyanır ve birçok detayı barındırabilir. Boyut olarak da göze çarpacak şekildedir. Bir de herkesten daha ayrı bir yere, biraz yukarıya çizilecektir. Eğer çocuk ailesinden birilerini ya da kendini çizmeyi unutup silik bir şekilde ya da bir köşeye küçücük bir şekilde çizdiyse bu bir kaygı belirtisi olabilir. Aynı şekilde birini çizerken düzeltmek için çok fazla silgi kullandı ise veya onu tamamen sildiyse Rize Psikopedagoji Açıdan Çocuk Resimleri Eğitimi Sertifikası programına katılan kursiyerler bu detaylar üzerinde düşünülmesi gerektiğini ve yorumlaması gerektiği bilgi ve becerisine sahip olurlar.

Rize Psikopedagoji Açıdan Çocuk Resimleri Analizi İstihdam Alanları 

  • Rize Çocuk Resimleri Analizi Ana okulları ve kreşlerde,
  • Rize Psikopedagojik Resim Analizi Psikolojik danışmanlık merkezlerinde,
  • Rize Çocuk Resimleri Analizi Aile danışma merkezlerinde,
  • Rize Psikopedagojik Resim Analizi Özel eğitim merkezlerinde,
  • Rize Çocuk Resimleri Analizi Hastane gibi kurumlarda bu eğitim ve sertifikayı kullanarak resimler aracılıyla çocuğu tanıma, anlama, yorumlama bilgi ve becerisine sahip olur.

Rize Psikopedagoji Açıdan Çocuk Resimleri Analizi Eğitimi Sertifikası programı ile çocukların resimlerinden yola çıkarak çocuk hakkında bilgi sahibi olmak, onun sadece duyguları hakkında değil aynı zamanda zihinsel gelişimi hakkında da yorumlarda bulunmak konusunda yorumlama gücüne sahip olursunuz.

Çocuk Resimleri Analizi Eğitimi Sertifikası

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.