Montessori Eğitimi Çocuklara Ne Kazandırır?

Öncelikle Montessori Eğitimi ne demek sizlere biraz onu açıklayalım ve sonrasında çocuklara ne gibi kazanımlar sağlar konusunda değinelim.

Montessori Eğitimi, kısaca çocukların kendi yönettiği etkinlikler ile öğrenmeyi sağlayan bir eğitim modelidir. Peki kendi yönettiği etkinlikler ne demek? Bu eğitim modelinin uygulanması için montessori sınıfı ve montessori oyuncakları bulunmaktadır. Çocuklarımız bu oyuncaklar ile kendilerine yemek hazırlayabilir, odalarını dizayn edebilir, çamaşırlarını yıkayabilir, ütülerini yapabilirler. Bu şekilde yaşayarak öğrenme imkanı bulur, kendi dünyalarını kurabilir ve hayal gücüne göre etkinlikler yapabilirler. 

Montessori Eğitimi, 1900 lü yıllarda Maria Montessori isimli bir kadın tarafından bulunan ve günümüze gelene kadar da bazı uzmanlar tarafından geliştirilen bir eğitim modelidir.

Peki Montessori Eğitimi Çocuklara Ne Kazandırır?

Aslında bu sorunun cevabı o kadar çok ki, uzmanların dahi açıklamada zaman bulamadığı, eğiticinin ve çocuğun yaklaşımına göre şekillendiği bir çok gelişim alanı bulunmaktadır. Genel itibari ile uzmanların ortak görüşleri, iş birliği içinde çalışmayı öğrenerek beraber hareket etme, eleştirel düşünme becerisi ile  kendi hatalarını görmek, etkili iletişim ile kendilerini doğru ifade etmek ve yaratıcılık becerisi ile hayal gücünü kullanmak gibi özetleyebilir.

Biz bu gelişim serüvenini biraz da yaş aralıklarına göre de ele alarak anlatmanın daha doğru olacağını düşünüyoruz ve sizlere yaş gruplarına göre kazanımlarını anlatmaya çalışacağız.

0-3 yaş arası çocuklar için, kendine ve karşısında ki kişilere güvenme, el ayak kullanım becerilerinin gelişimi, kas gelişimi ve kendi başının çaresine bakmanın ilk evresi.

3-6 yaş arası çocuklar için, kendi duygularını kontrol etmenin ilk evresidir. Artık daha iyi iletişim kurabileceği bir yaş aralığında olduğu için kendini doğru ifade etmeye başlar, okuryazarlık yavaş yavaş harekete geçer.

6-12 yaş arası çocuklar için, artık ilgi alanları, hobi ve yavaş yavaş fobilere belirginleşmeye başlar, artık tamamen kendine yetebilecek yaşa geldiklerini sanırlar 🙂 ama genel itibari ile bir çok konuda başlarının çaresine bakarlar. Öz güvenleri gelişir ve hayallerin artık sınırı yoktur.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Bu eğitime katılmak için +90 543 258 05 88 numaralı telefondan ulaşabilir, daha detaylı bilgi ve satın alma işlemi için aşağıda yer alan linke tıklayabilirsiniz.

Keyifli eğitim hayatı dileriz…

Montessori Eğitmen Eğitimi 80 Saat

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X