Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi Sertifikası Yorum Yap

Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi Sertifikası; İş dünyasında yaratıcı çözümler üretmek, iletişimde etkili olmak, mesleğinde bir adım öne çıkmak isteyen bireylere sunulan bir eğitim modelidir. 

 • Doğru masal ve hikayenin doğru yaş grubuna sunmak isteyen,
 • İş yaşamında etkili bir izlenim ile adından söz ettirmek isteyen,
 • Etkili ders anlatımı ile öğrencilerinin dikkatini çekmek isteyen, 
 • Çocuklarının dünyasına temas etmek isteyen her birey Masal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi ile hayallerini gerçekleştirebilir!

Geçmişi mitolojik döneme kadar uzanan Masal ve Hikaye Anlatıcılığı, genellikle çocukların eğlendirilmesi ve çocuklarda davranış değişiklikleri oluşturmak üzere kurgulanmış gibi görünse de reel dünyada kendisine yer bulan masal ve hikâye anlatıcıları hem bulundukları çağ ile bağlantı kurmakta hem de kadim öğretilerin bugüne taşınmaktadır.

Çocuklarımızın anlatımlarını güçlendirmek, öğretici olmak,  geleceğe hazırlama ve geleceklerini inşa etmeleri yolunda insanlığın en kadim becerilerinden biri olarak tanımlanabilmektedir. Günümüzde eğitim ve sosyal ortamlarda en etkili şekilde masal ve hikayelere yer verilmektedir.

Sözel ve kültürel belleğin en önemli taşıyıcılarından olan hikaye ve masallar, ait oldukları toplumların kadim geleneklerinden enstantaneler ile dinleyicileri cezbeder. Her yaş grubunun merak ve keyifle dinlediği hikaye ve masallar, özellikle çocuklar üzerinde pozitif etkiye sahiptir.

Hikaye ve Masallar ortaya çıktıkları dönemin töre ve gerçekleri hakkında bilgi verirken, alışkanlık ve toplumsal normların anlatılar yoluyla nesillere aktarılmasında da rol oynar.

 • Öğretmenler,
 • Öğretmen adayları,
 • Üniversite öğrencileri,
 • Anne-babalar,
 • Anlatmayı seven ve Hikaye masal anlatıcılığına ilgi duyan herkes katılabilir. Katılım için herhangi bir önkoşul yoktur. 

Hikaye ve Masal Anlatıcılığı Programının Faydaları 

 • Toplumsal gelenek ve törelerin aktarılması, geçmiş inanış, düşünce, dini motifler ve davranışların geleceğe tanışmasında etkili olmaktadır. 
 • Çocukların gelişme çağında hayal güçlerinin gelişmesinde, mucizevi öğelerden beslenerek ders veren öğretilerin davranışa dönüşmesini kolaylaştırmaktadır. 
 • Yaşamda olan ya da olması muhtemel olay ve olguların çocuklara masal ve hikayeler yoluyla aktarılması, soyut düşünce dünyasına henüz adım atan yaş gruplarında kurgusal ya da somut dünyadan geçişi hızlandırmaktadır. Bu durum çocukların çok boyutlu ve soyut dünyada kendilerini daha rahat ifade etmelerini sağlarken aynı zamanda sayısal alanda düşünce ve imgeleme hızlarını da artırmaktadır. 
 • Güç, özgürlük ve gelişim vaat eden masal ve hikayeler hem çocuklar hem de yetişkinler üzerinde derin etkiler bırakmaktadır. Anlatıcı ile dinleyici arasında kurulan bağın öznelliği oranında etkili olabilmektedir. 
 • Dil ve özellikle anadilin gelişimine büyük oranda katkı yapar; Dile hakimiyeti ve dili kullanma biçimiyle birlikte bilinçaltı mesajların fark edilmesini de sağlamaktadır.
 • Hikaye ve masallar bir uyku öncesi ritüelinin ötesinde bireylerin yaşamlarında aradığı soruların yanıtlarını da içerisinde barındırmaktadır. 
 • Anlatıcıların ya da anlatıcı adaylarının kendilerini geliştirmelerinde, anlatan ve dinleyici arasında kurulacak etkili iletişimin de anahtarını sunmaktadır. 
 • Hikaye ve Masal ile büyüyen bireylerin sosyal fobileri ve sunum korkularını yenebilmektedirler. Aynı zamanda daha fazla kelime kullanarak konuştukları gözlemlenmiştir. Hem sosyal yaşamını hem de çalışma yaşamını geliştiren hikaye ve masal okuma alışkanlığı kazandırmada da etkilileri çok fazladır.

Hikaye ve masal dinlemeden büyüyen çocuk olmadığı gibi masal ve hikaye anlatmadan çocuk büyütende veya eğitende yoktur. İşte masal ve hikayenin öğretici, eğitici ve gizemli dünyasından yararlanmak için Koçnet Akademi ile üniversite işbirliği ile hazırlanan Hikaye ve Masal Anlatıcılığı Sertifika programına dahil olabilir ve devlet üniversitesi onaylı sertifika sahibi olarak hayallerinize ulaşamayı kolaylaştırabilirsiniz.

Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi Sertifikası Programına Katılmak için Hemen Ara… +90 530 354 96 66 yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

Hikaye ve Masal Anlatıcılığı Eğitimi

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.