Hangi Üniversitelerde Uzaktan Eğitim veriliyor?

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber yeni eğitim ve öğretim modelleri de ortaya çıkmaya başladı. Uzaktan eğitim de bu teknolojiyi en yararlı şekilde kullanan ve fırsat eşitliği sağladığını söyleyebileceğimiz son derece faydalı bir sistem. Bilhassa Avrupa çapında kullanılmaya başlayan öğretim modeli yakın vakit önce ülkemizde de  yer etmeye başlamış ve bir kaç üniversiteden sonra gittikçe artan bu eğitim modelini bir çok üniversite uygulamaya başlamıştır. İsminden da anlaşılacağı üzere, hane ortamında, yalnızca internetten derslere bağlanarak, tüm öğrenmenin bilgisayar üzerinden gerçekleştiği ve imtihanların da yeniden bilgisayar üzerinde yapıldığı bir öğrenme sistemi olduğunu söyleyebiliriz.

Hangi üniversiteler uzaktan eğitim veriyor diye soracak olursanız bunu genel manada 2 seneli eğitim veren üniversiteler ve 4 senelik eğitim veren üniversiteler olarak da ayırabiliriz. Gittikçe artan bu sistemde evvela hangi bölümlerin olduğunda kısaca söz edersek bulabileceğiniz bölümlerden bazıları şunlardır: iktisat, halkla ilişkiler, televizyon programcılığı, kamu idaresi, adalet, hasta ve yaşlı bakımı, işletme, politika ve benzeri bir çok bölüm sayabiliriz. Ehemmiyetli olan sistemin muvaffakiyet oranlarını bilmek ve sahiden hanenizden derslere doğru katılım sağlayan bunu en randımanlı şekilde geçirmektir.

Uzaktan Eğitim Üniversiteleri Nelerdir?

Hem bir takım özel üniversitelerin hem de bir takım devlet üniversitelerinin uzaktan eğitim modelini kullandığını söyleyebiliriz. Bunlar: Beykent Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Doruk Üniversitesi ve Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi 4 senelik uzaktan eğitim veren üniversitelerdir. Bir de bunu 2 senelik veren bölümlere sahip üniversiteler de vardır. Bunları sayacak olursak da söz ettiğimiz üniversiteler: Çukurova Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Plato Meslek Yüksekokulu, Amasya Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Çanakkale Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve daha sayabileceğimiz bir hayli üniversite vardır. Uzaktan eğitim almadan önce hem üniversiteler hem de bölümler ile ilgili ayrıntılı bir araştırma yapabilir, sonrasında seçenek etmek istediğiniz bölüme karar verebilirsiniz. Dersler ve imtihanlar tamamiyle bilgisayar üzerinden yapılacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.