Doğum Koçunda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Doğum; anne ve baba adayları için mucizevi ve hayal gibi gelen bir süreçtir. Bu süreci doğru, güzel ve sorunsuz geçirmek her anne babanın hayalidir. Yapılan araştırmalara göre bu süreci istenilen şekilde geçirilebilmesi için ebeveynlerin doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasına hazırlık yapmaları gerekmektedir. Artık günümüzde ise her alanda kendini geliştirmiş, mesleki yeterliliklerini tamamlayarak alanında profesyonelleşmiş kişiler tarafından destek alınmaktadır. Doğum sürecindeki destek ise doğum koçları tarafından alınmaktadır.

Doğum koçu; anne adayı merkezde olacak şekilde doğum öncesi, anında ve sonrasında anne adayının tercihlerine ulaşabilmesi için çalışır. Gerektiğinde doğumda bulunan diğer kişilere bilgi aktarımında bulunur ve destekler. Bir yandan anne ve bebeğin sağlık durumunu takip ederken diğer yandan anneyi profesyonel eğitimlerle destekler. Bu hizmeti verirken , anne adaylarının tercihlerine saygı gösterir ve asla yargılamaz , kendi fikirlerini beyan da bulunmazlar. Sadece koçlar tercihleri doğrultusunda oluşan seçenekleri ebeveynlere sunar. Bu alanda çalışan her birey mutlaka eğitime katılarak doğum koçluğu sertifikası alması gerekmektedir.

Sizler de Online Doğum Koçluğu Sertifikası Eğitimi programımıza katılarak mesleki yeterliklerinizi kazanabilir, bu alanda kendinizi geliştirerek hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum Koçunda Olması Gereken Özellikler

Herkes her işi yapamayacağı gibi doğum koçu olabilmek içinde bazı niteliklere sahip olmak gerekmektedir. Gelin hep birlikte bu nitelikleri inceleyelim;

  • Koçluk yapabilmesi için eğitimlerini almış, sertifika sahibi olması gerekmektedir.
  • Kadının bedenine, doğumun mahremiyetine saygılı olmalıdır.
  • Anda olma konusunda rahat olmalı, tüm varlığını getirebilmelidir.
  • Objektif olmalı ve ebeveynlerin seçimlerine saygılı olmalıdır; kendi tercihlerinin sizin doğumunuzu etkilemesine izin vermemelidir.
  • Kendi enerjisinin ve doğum ortamına olan etkisinin farkında olmalı buna göre hareket etmelidir.
  • Yargılamamalıdır, ebeveynleri anlayarak seçimleri sunmalıdır.
  • Hassas olmalıdır.
  • Sakin olmalıdır, anne adayını da sakinleştirebilecek kabiliyette olmalıdır.
  • Ve her şeyden önemlisi anne adayının yanında rahat hissettiği birisi olmalıdır.
Online Doğum Koçluğu Eğitimi Sertifika Programına Katılmak İçin Hemen Ara+90 530 354 96 66  yada 

Doğum (Doula) Koçluğu Sertifikası

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X