Paylaş:
aile danışmanlığı eğitimi

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifikası 

Aile; Evlilik ve kan bağına dayanan, karı-koca çocuk ve kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birliktir. Aile bir toplumun en temel toplumsal kurumlarından biridir. Toplumu ayakta tutan temel ögelerdendir. İnsan türünü üretmek ve sürdürmek gereksiniminden doğmuştur.

Hayatımızın oluşturan kavramların temelini oluşturan aile her kültürde bir değer ifade eder. Tüm beklentilerin, isteklerin, arzuların, güzelliklerin, acıların yaşandığı bir kurumdur.

Günümüzde aile birimi değişen değerler ve beklentiler, ekonomik sıkıntılar, göçler, artan şiddet, çevreyle ilgili tehlike ve tehditler, belirsiz gelecek gibi karmaşık sorunlarla baş etme durumundadır.

Gelişmekte olan ülkemizde ailelere rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunabilecek bireylerin bilinçli evlilikler, bilinçli aile oluşturmasına, ailenin uyum becerileri ve düzeninin sağlanmasında yardımcı olacak çocuklarında görülen davranış sorunlarında çözümüne katkı sağlayacak danışmanlara ihtiyaç artmaktadır.

Aile Danışmanlığının Amacı

Aile Danışmanları toplumumuzda sağlıklı, mutlu, bilinçli aileler oluşmasına, yetişkinlerin çocukları, eşleri ve komşuları ile ilişkilerini geliştirmeleri mutlu ve kent yaşantısına uyumlu bir yaşam sürdürmelerine katkıda bulunmaktır. Sosyal bir kurum olarak aileye yardım etmek insana yardım etmektir. Aile kurumunu güçlendirmek, toplumu güçlendirmek ve güvenli bir gelecek sağlamaktır.

Anne – babalar veya adayların evlilik yaşamında eşler arası ve çocuklarıyla karşılaştıkları iletişim, uyum, davranış sorunlarının nedenleri, çözüm yöntemlerini ortaya koyan danışan ailelere koruyucu, önleyici ve tedavi edici uygulamaları içerir.

Aile danışmanları aile kurumu, aile yaşam döngüsü ve çeşitleri, evlilik süreci aşamaları, eşler arası ilişkiler, kişilik özellikleri, eşler arası ilişkilerde stres etkenleri, evlilik çatışmaları, roller, güç kavramı, evlilikte yaşanan sorunlar ve başa çıkma yolları konularıyla, çiftlere karı-koca iletişim becerileri, sorun çözme ve uzlaşma becerileri geliştirmeleri yönünde destek olur.

Ayrıca çocuğun ruhsal gelişim dönemleri, çocuklarda uyum ve davranış bozuklukları, ergenlik dönemi sorunları, sınav kaygısı v.b. konularda da anne-babalara çocuklarıyla sağlıklı iletişim kurmaları hususunda danışmanlık hizmeti verir.

Sağlıklı toplumların temelini, sağlıklı aileler oluşturmaktadır. Ailede yaşanacak problemlerde püf noktaların farkına varabilen, işin ilmine vakıf, kaliteli bir aile hayatı için destekçi olabilecek profesyoneller, en önemli dayanak noktaları olacaktır. Son yıllarda ülkemizde gelişen aile danışmanları, bu nedenlerle çok önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler.

Yaşam Boyu Eğitim sitemiz üzerinden Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifikası Programına Katılmak için Hemen Ara… +90 542 336 10 07 yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

Aile Danışmanlığı Sertifikası 480 Saat

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

code