Paylaş:
Nevşehir Masal Terapisi Sertifikası

Nevşehir Masal Terapisi Sertifikası ; Masal Terapisi sadece bir masal okuma değildir. Masal terapisinin amacı çocuğun kendini duygusal olarak iyi hissetmesini sağlamaktır. Masal terapisi teknikleri ile çocuklar ve yetişkinler duygularını tecrübe edinmeyi ve onları ifade etmeyi öğrenir. Masal terapisi empati duygusunu ve diğerlerinin düşünce ve duygularına saygılı olmayı geliştirir.

Masal terapisi ile çocuklar kelimeleri kullanmak yerine masal ve materyalleri aracılığıyla, kendini ifade edebilmeyi, günlük yaşamında baş edemediği problemleri çözebilmeyi ve olumsuz davranışlarını değiştirebilmeyi öğrenir.

Masal Terapisi çocuklar ve yetişkinler için teröpotik amaç için kullanılan bir yöntemdir. Masal Terapisi psikolojik tekniklere yardımcı olur; olaylar ve karşılıklı ilişkiler felsefesi alanı ile ilgilidir. Masal terapi; eğitim, davranış düzeltme, yetiştirme ve karakterlerinin gelişimi, problemlerin kaynağını bulmak için çocuk masallarının kaynaklarını ve içeriğini kullanan bir psikoloji yönüdür. Yeni sosyal yetenekler ve aile ile olan ilişkilerini geliştirmeyi öğrenir. Masal terapisi kendine olan saygısını ve güvenini geliştirirken yeteneklerini de anlamasını sağlar.

Nevşehir Masal Terapisi Eğitiminin Faydaları

Masal terapisi eğitimi alan kişiler çocukların konuşma bozuklukları, depresyon, kaygı, öğrenme problemleri, konsantrasyon eksikliği ve hiperaktivite gibi psikolojik sorunlarına çözüm getirebilirler. Ayrıca ailelerde yaşanan çatışmalar, boşanma ya da ayrılık durumlarında da çocuklara destek olurlar. Aşağıdaki sorunlar da masal terapisi eğitimi sayesinde çözüme kavuşturulabilmektedir.

  • Çocuğun duygularını ifade etmesini kolaylaştırmak, Kendine güveni ve duygusal yeterliliğin değerini arttırmak,
  • Çocuğun yaşamındaki travmatik olayların yarattığı anksiyeteyi azaltmak, Yerinde ve uygun davranmanın değerini arttırmak.
  • İnsanlar arası ilişkilerde sağlıklı bağlar yaratır ya da bu ilişkileri arttırmak.

Nevşehir Masal Terapisi Eğitiminin Amacı

Masallar aracılığıyla çocuğun kendini ifade edebilmesi, kendini tanıması, problemlerini çözebilmek adına farklı bir bakış açısı kazanması ve alternatif üretebilmesi amacıyla gerçekleştirilen bir terapi tekniğidir. Bu teknik sayesinde, davranış düzeltme, işlevsiz halde olan davranışı yenisiyle değiştirme ve travmayı yeniden çalışma mümkün olmaktadır. Masal terapisi, oyun terapisi ile birlikte kullanıldığında daha etkili sonuçlar vermektedir.

Masal terapisi ile çocuklar kelimeleri kullanmak yerine masal ve materyalleri aracılığıyla, kendini ifade edebilmeyi, günlük yaşamında baş edemediği problemleri çözebilmeyi ve olumsuz davranışlarını değiştirebilmeyi öğrenir.

Masal Terapisinin Etkileri Nelerdir?

Masal terapisi süreci başladığı zaman çocuklar kendi ve etraflarındaki dünya ile kurdukları ilişkiler hakkında düşünmeye başlarlar. Negatif olarak tecrübe ettikleri duygularını masal okuma sırasında ifade edebilirler. Masal terapisti nin desteği ile çocuklar oyun içerisinde yeniden yaratılan deneyimleri değiştirme fırsatı bulur ve sorunlarına karşı çözüm üretmeye başlarlar.

Bu süreç devam ederken masal terapisti sürecin sonunda çocukların başkaları ile iletişim kurabilmesini, duygularını doğru şekilde ifade edebilmesini, davranışlarını düzeltmesini ve problem çözebilme becerilerinin gelişmesini sağlar. Masal terapisi süreci, yalnızca yaşanan zor duygular ile başa çıkma ve çocukların kendi kendilerine çözümler üretebilmeleri ile sınırlı değildir. Masal terapisi aynı zamanda çocukların kendilerine saygı duyabilmesini sağlar. Duygularını ifade ederken, kendileri için sorumluluk almayı öğrenen çocuklar, problemler karşısında daha pozitif bir tutum sergiler ve yaratıcılık yönlerini geliştirir. Çocukların sosyal becerilerini de geliştirebilmesini sağlayan masal terapisi eğitimi başkalarına karşı empati kurmanın yollarını da çocuklara gösterir.

Nevşehir Masal Terapisi Sertifikası programına katılarak eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan kursiyerler hastaneler, eğitim kurumları, psikolojik danışmanlık merkezleri, aile danışma merkezleri, anaokulları, kreşler ve psikiyatri merkezlerinde çalışabilirler. 

Yaşam Boyu Eğitim sitemiz üzerinden Nevşehir Masal Terapisi Sertifikası Programına Katılmak için Hemen Ara… +90 542 336 10 07 yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

Masal Terapisi Eğitimi Sertifikası

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

code