Paylaş:
Montessori Eğitmen Eğitimi

Montessori Eğitiminin Önemi çocuk gelişiminde son derece fazla hissedilmektedir. Montessori denildiğinde akla ahşap oyun setleri, yapbozlar, tan gram veya benzeri oyun materyalleri yanı sıra çok daha geniş bir tanımı ve savunduğu görüşleri vardır. Bilimsel araştırmalara dayanan bu görüşün geçerliliği dünya genelinde kabul görmekle birlikte, 100 yıldan uzun süredir çocuklar üzerinde uygulanmaktadır. 

Montessori Nedir?

Montessori, çocuğun bireysel becerileri ve ilgi alanlarına uygun olacak şekilde, her çocuğun farklı öğrenme hızına sahip olduğunu kabul eden, özgür eğitim bilimidir. İsmini ise yöntemin geliştiricisi olan İtalya’nın ilk kadın doktoru, Pedagog Maria Montessori’den almaktadır. 

Bu eğitim metodunun en önemli özelliği, çocuğun kendi kendine yetebilmesi ve kendi kişiliğinin oluşumu üzerine planlanmasıdır. Bunu sağlamak için iyi bir gözlem yapılmalı ve doğru materyaller seçilmelidir.

Montessori Materyalleri ve Etkinlikleri Nelerdir?

Bilinçli anne-baba ve eğitmenler, sürekli alternatif montessori etkinlikleri, montessori oyuncakları ve montessori materyalleri araştırıyorlar. Bu konuda o kadar çok alternatif var ki her gün yeni bir etkinlik, yeni bir oyuncak veya yeni bir materyal keşfetmek mümkün. Üstelik 3 yaş, 4 yaş, 5 yaş… 10 yaş ve üstü her çocuk için uygun materyaller var. Ülkemizde genellikle okul öncesi ve ilkokul yaş grubuna yönelik uygulansa da yurt dışında ortaokul ve lise düzeyinde de bu metot tercih edilmektedir.

Montessori Eğitiminin Önemi Çocuğa Faydaları Neler?

Montessori eğitimi, çocukların zihinsel gelişimini hızlandırıyor ve kendine özgü becerilerini geliştirmelerini sağlıyor. Aynı şekilde ince motor, kaba motor becerilerinin gelişimini sağlıyor. Yetenekleri gelişen çocuklar, kendilerini daha iyi ifade ediyor, kendilerini (potansiyellerini) keşfediyor ve öz güvenleri yüksek oluyor. Aynı zamanda çocuklar, kendi kendini eğitebilme ve geliştirebilme becerileri kazanıyorlar. Zaten montessori etkinliklerinin özünde bu anlayış vardır. Daha birçok faydası olan bu yöntem, çocuğa önceden hazırlanmış çevre ve tanınan özgürlükler ile mümkündür.

Çocuğunuzun dikkatini, hafızasını, görsel-sözel-sayısal zeka gelişimini desteklemek için Çocuk Atölyeleri ile çocuğunuzun hem teknoloji kullanım isteğine faydalı bir çözüm üretir, hem de eğlenerek kendini geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuk gelişim uzmanları, günümüz çocuklarına teknolojiyi tamamen yasaklamanın doğru olmadığını söylüyorlar. Yasaklamak yerine günlük belirli bir süre kullandırılmasını tavsiye ediyorlar. Çocuklarımızın Çocuk Atölyeleri ile hem öğrenmelerini hem eğlenmelerini sağlayabiliriz.

Montessori, çocuğun kendi kendine yetebilmesini sağlamaya çalışır.

Montessori Eğitimi Sertifika Programına katılmak için +90 542 336 10 07 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir ya da aşağıdaki linke tıklayarak eğitimimizi inceleyebilirsiniz.

Montessori Eğitmeni Eğitimi Sertifikası

6 Yorum

  1. Çocuklarımız için kesinlikle bilinçli bir ebeveyn olmak adına onların dünyasını anlayıp onlarla büyümek adına aldım bu eğitimi.Ve hiç pişman olmadım, teşekkür ederim

    • Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz Hülya Hanım, tekrar görüşmek dileğiyle…

  2. Çok güzel bir eğitim modeli ve iyi ki de eğitime dahil olmuşum diyorum

    • Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz Ilgın Hanım, tekrar görüşmek dileğiyle…

  3. Eğitim içerikleri çok kaliteli. Herşey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, gereksiz hiçbir detaya yer verilmemiş. Tebrik ederim

    • Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz Reşat Bey, tekrar görüşmek dileğiyle.Kendinize çok iyi bakın…

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

code