Paylaş:

Eğitim Koçluğu Eğitimi

Eğitim koçluğu öğrencilerin var olan potansiyellerini tanımasına yardımcı olur, bu potansiyeli ortaya çıkarmayı amaçlayan koçluk modellerinden biridir. Eğitim koçunun temel amacı öğrencinin pozitif yönde gelişmesine yardımcı olmaktır. Rehberlik yönünde ise öğrencilerin kendi istekleri doğrultusunda sağlanan görüşmelerdir. Bu sistem içerisinde gelişimi sağlamak isteyen tarafın öğrenci olması amaçlanır.Eğitim koçluğu neden önemlidir ? noktasında koçlar öğrencinin kendi potansiyellerini kullanamaması gibi problemlerinin üzerinde çalışır ve bu durumda kişilerin kendi yeteneklerini keşfetmelerini sağlar. Eğitim koçu öğrencilerin özgüvenlerinin artmasına yardımcı olur. Performanslarının olumlu yönde ilerlemesini sağlar ve verimli bir zihne ulaşmalarını hızlandırır. İleriye yönelik hedeflerinin belirlenmesine yardımcı olur, hayat kalitelilerini artırır. Öğrenciye zaman yönetiminin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğretir ve bunu sürekli olarak uygular. Öğrenciler bu eğitim süresince hayatın bir anlama sahip olduğunu öğrenir ve hayatını bu şekilde anlamlandırır. Ayrıca eğitim koçu tarafından sağlanan tüm bu gelişmeler bireyin sosyal gelişimini de olumlu yönde etkiler.
Eğitim koçu inanç ve motivasyon aşılayarak öğrenciyi geliştirir.
Eğitim koçlarının amacı yapıyı, pozitif destek ve geri bildirimlerle bireyi harekete geçirmek ve hedeflerine ulaşması için onda istek uyandırmaktır. Kişiyi teşvik ederken hızla harekete geçmesini, yaşamında var olan ve enerjisini kötü yönde kullanmasında etkili olan şeyleri bıraktırmayı amaçlar.

Eğitim Koçluğu Eğitimi Sonunda Alınan Sertifika Ne İşe Yarar?

Eğitim koçu, aile-birey-okul koordinasyonunu sağlar, sosyal gelişimin düzenlenmesine; bireyin tüm yaşamı ile ilgilenirken, motivasyonuna, hedeflerine, kendisine olan öz güveni ve öz saygısını geliştirmesini destekler. Her yönüyle bireyin gelişmesini destekler. Bireye tüm bunları sağlarken akademik, sosyal ve kişisel başarıları ile bütünleşmesine yardımcı olur.
“Eğitim koçu” birlikte çalıştığı bireyi yaşamının bu gelişim döneminde başarılı olması için tam destek sunarken aynı zamanda tam ve bütün bir yetişkin olmasında yol arkadaşlığı yapar. Eğitim koçu; öğrenciyi eğitim hayatında desteklerken bu yolculuğa velileri de ekler ve çocuklarına bu süreçte yapıcı ve destekleyici yaklaşımlar geliştirmesinde yardımcı olur. Tabii bunun sonucunda birey, mutluluk ve başarı yolunda tam verim alır. Koçlar bütün süreçleri yönetir, dolayısıyla öğrenci koçluğu süreç ve çözüm odaklıdır. Sonuç olarak, yaşamın her alanında bireyi destekleyecek ve bu yolculukta eğitim koçluğu oldukça önemlidir.
Eğitim koçluğu alanında kariyer yapmak isteyen herkes bu eğitime dahil olarak eğitimini tamamlayabilir ve devlet üniversitesi onaylı sertifikaları ile kendi işini yapabilir ya da bu alanda çalışabilirler.

Yaşam Boyu Eğitim sitemiz üzerinden Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Sertifika Programına Katılmak için Hemen Ara +90 542 336 10 07  yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Sertifikası

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

code