Paylaş:
duygu odaklı terapi sertifikası

1980 lerin ortasında Samuel  Greenberg tarafından geliştirilen Duygu Odaklı Terapi Eğitiminde duygu terapisi, diyalektik yapılandırmacılık, birey merkezli ve gestalt uygulamalarını bütünleştiren yaşantısal bir terapidir. İlk başlarda Çift terapisi olarak başlasada 1990 lardan sonra hem bireysel hemde çift terapisi olarak uygulanmaya başlanmıştır. Duygu olmadan bilgi olmaz. Bir gerçeğin farkında olabiliriz ama gücünü hissetmedikçe o gerçeğin bilgisi bizim değildir. Beynin bilişine ruhun deneyimi eklenmelidir. ‘demektedir Arnold Bennett. Duygu Odaklı Terapi Eğitimi  danışanların duygusal süreçlerinin anlaşılmasında ve bu süreçlerle nasıl bir terapötik çalışma yapılabileceği konusunda farklı psikolojik danışma modelleri ile çalışan danışmanlara yol gösterici potansiyele sahiptir. En uygun duygu odaklı terapi eğitimi ile insanların yaşantılarında seçme özgürlüğüne sahip olduklarını, insanların farklı parçalardan oluşan bütün olduklarını ve her parçanın farklı yaşantılarla ilişkili olduğunu ve insanların büyüyüp gelişmeleri için kapasitelerini destekleyici ortamların gerektiğini vurgular.

Duygu Odaklı Terapi Eğitiminde duyguların kendi aralarında sınıflandırılması bulunmaktadır. Onları ayrıntılarıyla inceleyebilmekteyiz.

Duygu Odaklı Terapi Sertifika Programında Sınıflandırılma

1- Birincil İşlevsel Duygular:  Bireyin ilk duygusudur. Örneğin kayıp durumunda hüzün, tehdit durumunda korku. Psikolojik danışman birincil duyguya ulaşmak için ‘gerçekten hissettiğin bu mu’ ‘bu duygu anlattığın durumla ilgili en temel duygu mu ‘ şeklinde sorular sormalıdır.

2- Birincil İşlevsel Olmayan Duygular:  Bu duygularda temel duygulardır fakat sağlıklı değildir. Bireyin genelde geçmişte yaşadığı travmatik olaylar ve bitmemiş  işlerinden kaynaklanır.  Sen olmadan varlığımı sürdüremem gibi hissediyorum yada dipsiz bir kuyu gibiyim gibi cümlelerle ifade eder. Psikolojik danışman işlevsel olmayan duyguya ulaşmak için bu duygu daha önce yaşadığın bir olayla mı ilgili yoksa şuan yaşadıklarına karşı bir tepki mi gibi sorular sorar.

3-İkincil/Tali Duygular:  Birincil duygulara karşılık geliştirilen tepkilerdir. Örneğin çok mutsuzum diyen danışanın aslında altında yatan nedenin öfke olması.  Danışman bu duygularının altında başka bir şey olabilir mi şeklinde sorular soarabilir.

4- Taklit/ Mış gibi duygular(yardımcı duygular): Bu duygular insanları kontrol etmek  ve onları etkilemek için gösterilen göstermelik duygulardır. Örneğin; timsah gözyaşları.psikolojik danışman  bunu farkederse bu duyguyla birilerine bir şeymi anlatmaya çalışıyorsun yada  bir şey mi elde etmeye çalışıyorsun gibi  sorular sorabilir.

Duygu Odaklı Terapi Sertifikası programına katılmak için +90 542 336 10 07 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir ya da yada aşağıdaki eğitim linkimize tıklayarak eğitime dahil olabilirsiniz.

Duygu Odaklı Terapi Sertifikası

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.