Yaşam ve Kariyer Danışmanlığı Eğitimi
- 22%

Yaşam ve Kariyer Danışmanlığı Eğitimi

Orijinal fiyat: 4,150.00 ₺.Şu andaki fiyat: 3,250.00 ₺.

Yaşam ve Kariyer Danışmanlığı Eğitimi

Orijinal fiyat: 4,150.00 ₺.Şu andaki fiyat: 3,250.00 ₺.

Adet
Sepete Ekle

Açıklama

YAŞAM VE KARİYER DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ

Yaşam ve Kariyer Danışmanlığı Eğitimi

YAŞAM VE KARİYER DANIŞMANLIĞI NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Meslek, iş ve kariyer kavramları iş hayatında olduğu kadar günlük hayatta da sıkça kullanılan kelimelerdir. Bazen aynı anlamda, bazen de kullanıldığı yere göre anlamı değişmektedir.

Peki, doğru anlam nedir?

Meslek: Bir kimsenin hayatını kazanmak için yaptığı, diğer insanlara yararlı bir hizmet ya da ürün sağlamaya yönelik olan, kuralları toplumca belirlenmiş ve belli bir eğitimle kazanılan bilgi ve becerilere dayalı etkinlikler bütünüdür.

İş: Belli bir meslek alanında sürdürülen benzer etkinlikler grubudur. Özel bir çalışma alanındaki görevleri tanımlar. İş, mesleki bilgi ve becerilerin uygulamaya konmasıdır. Mesleği icra ederken yapılan görev ve aktivitelerdir.

Meslek, benzer karakterdeki işlerin oluşturduğu daha geniş bir çalışma kategorisini betimler. İş hacmi büyüdükçe farklı meslek alanlarından bireyler o işte çalışabilir.

Kariyer: Bir ömür boyu yaşanan olaylar dizisi, bireyin meslek ve diğer yaşam rollerinin birbirini etkilemesi ve izlemesi sonucu oluşan genel örüntü ve gelişim çizgisinde, özellikle iş ve mesleğe ilişkin rollerinde ilerleme, duraklama ve gerilemeleri de içeren bir süreçtir.

Kariyer, meslek seçimini kapsar fakat bir meslek seçmekle veya mesleğe girmekle tamamlanmaz.

Kariyer yaşam boyu devam eden bir süreçtir.

En anlaşılır haliyle meslek seçilir, kariyer oluşturulur.

Kariyer Danışmanlığı Nedir?

Kariyer danışmanlığı, danışan birey veya grupla kariyer gelişimi ile ilgili sorunlarda profesyonel bir danışmanın yürüttüğü danışmanlığı ifade eder.

Kariyer danışmanlığı meslek ve iş konularını odak noktasına alan danışma sürecidir, her yaştaki insanın meslekle ilgili karar vermesine ve meslek yaşamıyla ilgili sorunları çözüm bulmasına yardım eden bir alandır.

Kariyer Danışmanlığı Ne Değildir?

Kariyer danışmanlığı, standart test uygulama ve doğru mesleği söyleme işi değildir. Kariyer danışmanları doğru mesleği söylemez, danışan kendi mesleğini kendi seçer.

Kariyer fırsatları, hali hazırda bulunan ve seçilen alternatifler değildir. Birey ve danışmanın iş birliği ile yapılan ve oluşturan bir şeydir.

Kariyer danışmanlığı popüler ve çok para kazandıran sektörlere yönlendirme işi değildir. Bireyin yetenek, ilgi ve değerlerine göre alternatifler sunma işidir, karar verme süreci bireye aittir.

Kariyer danışmanlığı, kariyer fırsatına karar verildiğinde sona ermez. Yaşam boyu devam eden bir süreçtir.

Devlet Üniversitesi Onaylı Sertifika