Robotik ve Kodlama Eğitimi Kazanımları

Robotik ve Kodlama Eğitimi ile Robotik bilimi, her geçen gün daha da gelişerek geleceğin teknolojisi olarak görülüyor. Bu sebeple de özellikle yurt dışında olsa da Türkiye’de de bu alana ciddi anlamda yatırımlar ve teşvikler yapılıyor. Robotik eğitimi sayesinde de çocukların küçük yaşlarda kodlama ile tanışması sağlanarak, gelişimlerinin de olumlu bir şekilde etkilenmesine olanak sağlanıyor.

Ülkemizde de son günlerde bazı özel okullar, kurslar ve maker atölyeleri robotik eğitimi vermeye başlamıştır.

Robotik Nedir?

Robotlar, sensörleri yardımıyla çevresinden bilgiler toplayan ve bunları girdi olarak kabul edip yorumlayarak çıktı üreten aygıtlardır. Robotik ise robotların belli bir amaç için kullanılmasını sağlamak amacıyla üretilmesini sağlayan bilim dalı olarak tanımlanabilir. Robotik alanında birçok mühendislik dalı ve sosyal bilimler dalı bir arada çalışıyor. Bilgisayar, yazılım, kontrol birimleri ve makine alanlarının bir arada birbiriyle entegre olarak çalışmasıyla robotlar meydana geliyor.

Son günlerde robotlarda sağlanan gelişmeler, bu konunun gelecek için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Ayrıca robotik ve kodlama sayesinde çocukların eğitim ve sosyal hayatlarında da olumlu gelişmeler izleniyor.

Robotik ve Kodlama Eğitiminin Çocuk Gelişimine Etkileri

Çocuklar için robotik kodlamaya başlamak, öncelikle oyuncaklarla olmalıdır. Robotik ve Kodlama Eğitimi için özel olarak tasarlanan özel setler sayesinde çocukların bu alanda gelişmeler elde etmesi sağlanabilir. Ortalama olarak 10 yaşına kadar oyuncak ve alternatif bazı yöntemler ile kazandırılması gereken kodlama yeteneği, bu yaştan sonra programlama dilleri ile devam ettirilmelidir. Peki, robotik ve kodlama çocuklara nasıl etki eder?

  • Çocukların analitik düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesini sağlar,
  • Öz güvenlerinin artmasını ve kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlar,
  • Takım olarak çalışma konusunda da ciddi anlamda gelişmeler sağlar ve iletişim yönünden geliştirir,
  • Problem çözme konusunda farklı çözümleri daha hızlı bir şekilde üretmeyi başarırlar. Bu da çözüm odaklı kişiler olmasını sağlar,
  • Zihinsel olarak sağladığı gelişim sayesinde sadece bu alanda değil, eğitim hayatındaki diğer dersleri de anlamaları kolaylaşır. Bu da okuldaki başarısını etkileyerek, daha başarılı bireyler olmalarını sağlar,
  • Grup olarak çalışma sayesinde sorumluluk bilinci kazanır ve aldığı sorumlulukları da yerine getirme konusunda ilerleme kaydeder.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X