Paylaş:
Pilates Eğitmenliği Eğitimi

Pilates eğitmenliği eğitimi ile pilatesin estetik faydalarının yanı sıra pilates egzersizlerini düzenli olarak uygulayarak sırt ağrınızı azaltabilir, kemik yoğunluğunuzu iyileştirebilir ve kalp atış hızını artırabilme becerilerini kazandırmak hedeflenmektedir. 

Pilates eğitmenliği eğitiminin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kemik yoğunluğunuzu artırır.

Pilates egzersizleri kemik yapısını desteklemektedir. Direnç egzersizleri, gerginlik oluşturmak için kasları kemik üzerine çekerek kemiği sağlamlaştırır. Bir pilates egzersiz programında aparatlarla ve direnç bantlarıyla dayanıklılık kazanmaya çalışılır. Pilates paspas egzersizleri sırasında ise yan bacak ve kürek kemiklerini çalıştırmak için direnç bantları ile çalışmak kemik yogunluğunu artırmaktadır.

  • Kilo vermenize yardımcı olur.

Pilates egzersizi sırasında kalori yakımı kiloya yoğunluğuna bağlı olarak dakikada 4 ile 8 kalori arasında değişmektedir. Uzmanlar, kilo kaybı programının parçası olarak, haftada en az dört gün 45-60 dakika boyunca ılımlı yoğun egzersizler pilates egzersizleriyle mümkün olmaktadır.

  • Sırt ağrılarını dindirir.

Sırt ağrısı çeken kişilerin 4 haftalık bir pilates programına 12 aylık bir süre boyunca devam ettiklerinde sırt ağrılarını önemli ölçüde azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Pilates sırtını desteklemek için core kaslarını güçlendiriyor, daha düzgün bir duruş kazandırıyor ve sıkı sırt kaslarının yanlış duruşundan kaynaklı sorunları azaltıyor. Artı, pilates zayıf duruş ve sırt ağrısına yol açan temel dengesizlikleri de gidermeye yardımcı oluyor. Bu bağlamda omurganın güçlendirilmesi için özel pilates egzersizleri yapmak öneriliyor.

  • Core kaslarını güçlendirir.

Core kaslarınızı güçlendirmek için pilates yan karın kaslarını da içeren tüm karın kaslarınızı daha etkili bir şekilde güçlendirmektedir. Pilates, her bir seansta karın kaslarınızı etkili şekilde sıkılaştırmaya odaklanır. Pilates çapraz abdominal gibi derin karın kaslarının yanı sıra “six -pack”leri oluşturan rectus abdominal kaslar gibi yüzeysel kasları çalıştırır.

  • Yaralanmaları önler.

Pilates, esnekliği ve dayanıklılığı arttırmaya, dengeyi geliştirmeye yardımcı olur. Pilates sayesinde baldırlarınızın esnekliğini 10 derece arttırabilir. Ayrıca, tek taraflı tek bacak pilates hareketleri tüm vücudun dengesini geliştirir ve düşme riskini de azaltır. Pilates verimli hareket modelleri yaratmak için vücut bilinci oluşturarak, eklemler, tendonlar, kaslar ve bağlarda meydana gelen stresi azaltır.

Pilates Eğitmenliği Eğitimi Programına Katılmak  İçin Tıklayın.

  • Esnekliği artırır.

Pilates seansları, omurgayı esneklikten uzantıya, iç rotasyondan dış rotasyona ve yan tarafa kadar hareket ettirerek vücudun her yerinde daha fazla hareket imkanı sağlıyor. Kişi bu ek hareket düzlemlerinde çalışarak esnekliğini arttırıyor ve yaralanma riskini de azaltıyor.

  • Çoklu egzersiz olanağı sunar.

Pilatesin, ideal postürel uyum gerektiren zorlu pozisyonlar yoluyla vücudun farkındalığını artırmaya yardımcı olur. Bu egzersizlerden bazıları statik bir pozisyonda zorlanarak çalışırken diğerleri hareket sırasında istikrar ve uyum gerektiren çalışmalar yapıyorlar. 

  • Duruşunuzu düzeltir.

Pilates eğitmenleri, pilatesin daha iyi bir kas simetrisi ve dengesi yaratarak bu kötü alışkanlıkların etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olur. Pilates, sizi her seansta belirli bir kasla çalışmaya zorlar, zayıf olanları izole eder, kaybettiğiniz gücü yeniden kazandırır ve vücutta denge oluşturur. Güçlü core kasları sizin, geliştirilmiş bir duruşla günlük işlerinizi ağrısız ve özgürce yapabilmenize olanak tanır.

  • Kardiyovasküler dayanıklılık kazandırır.

Pilates’in aerobik faydaları uygulama yoğunluğuna bağlı olarak değişir. “Jackknife” ve “side lift” gibi ileri düzey hareketler kalp atış hızınızı daha iyi artırır, ancak seated twist gibi oturarak yapılan egzersizler kalp atış hızının düşmesine neden olur. Egzersizler arasında hızla hareket etmek ve istirahat süresini azaltmak daha iyi sonuç verir. Kalp atım hızını egzersiz seansı boyunca yüksek tutabilmek ise dayanıklılığı artıracaktır.

  • Six –pack oluşturmaya yardım eder.

İster orta halli bir karın isterseniz de six –pack isteyin, pilates karın egzersizleri sağlıklı beslenmeyle sizi bir sonraki seviyeye taşıyabilir. Bunun nedeni, birçok pilates hareketinin geleneksel egzersizlerden daha fazla kas aktivasyonuna sahip olmasıdır. Örneğin, roll -up hareketi, mekik hareketine kıyasla dış obliklerin % 245 daha fazla çalışmasını sağlar. Pilatesin vücudun orta bölümündeki kasları güçlendirmekte çok etkili olduğu bilinmektedir.

Pilates Eğitmenliği Eğitimi Sertifika Programına katılmak için +90 542 336 10 07 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir ya da aşağıdaki linke tıklayarak eğitimimizi inceleyebilirsiniz.
 

 

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.