Paylaş:
montessori uzmanlık eğitimi

Montessori Eğitimi ile montessori rehberleri yetiştirilmesi  ve montessori ile öğrenme yöntemi uygulayıcıları yetiştirilmesi hedeflenmektedir.  
Günümüzde Amerika’da 4000’i aşkın okulu bulunan Montessori okullarının adı giderek daha sık duyulur hale geldi. Her ne kadar alternatif bir eğitim akımıdır.

Montessoriye göre; Çocuklar hareket etmeyi seviyorlarsa, onların hareket etmelerine imkan sağlayan bir okul niçin tasarlanmasın? anlayışı hakimdir.

Montessori eğitim yöntemi 20. yüzyılın başlarında ilk kadın İtalyan doktor Maria Montessori tarafından geliştirildi. Bir bilim insanı ve doktor olarak aldığı eğitimi çocukları özenle gözlemleyebilmek için kullandı. Sonuç olarak onların doğalarıyla mücadele etmeyen, bunun yerine onlara hitap eden bir okul tasarladı.

Montessori Yöntemi

Montessori okullarında çocuklar özel olarak tasarlanmış materyallerle çalışarak öğrenirler. Matematik kurallarını ezberlemektense somut nesneleri toplayarak ve sayarak işe başlarlar. Küçük nesneler kullanırlar ve hareketli alfabe olarak bilinen tahta bir harf seti ile okuma ve yazma öğrenirler. Maria Montessori çocukların oturup bir öğretmeni dinlemek yerine hareket etme ve deneyimlerle öğrenmeye ihtiyaç duyduklarını gözlemlemiştir. 

Montessori sınıfları karışık yaş gruplarını (genellikle 3-6 yaş ve 6-9 yaş gibi 3’er yaşlık grupları) ve karışık beceri düzeylerini bir arada bulundurur. Kendilerinden büyük arkadaşlarını gözlemleyerek öğrenme, küçükleri akran etkileşimli öğrenmeye teşvik eder. Yaşça büyük çocuklar ise bilgilerini pekiştirerek küçük çocuklara verdikleri derslerle çok değerli liderlik yetenekleri edinmiş olurlar.

Bir öğretmenin işi çocukları gözlemleyerek, onlara öğretim materyallerini en doğru an geldiğinde sunmaktır. Genellikle sınıfın ön tarafında dikilip bütün bir gruba seslenmek yerine çocuklarla birebir çalıştığından, sınıfta öğretmeni bulmak ilk anda zor olabilmektedir. Montessori öğretmenin rolünü çocukların önlerine teknik bilgiyi ve olguları yığan bir kişi olmaktan ziyade, çocuklara öğrenmekte kullanabilecekleri şeyleri sunan kişi olarak görmüştür.

Montessori okullarında etkinlikler çocuk yöntemlidir. Bir öğretmen bir çocuğa daha önce kullanmadığı bir materyal ile ilgili bir ders verir, fakat çocuk bundan sonra içinden geldiğinde öğretmenden bağımsız olarak o materyalle çalışmayı tercih edebilir.

Bir Montessori sınıfında çocuk, öğretmenin rehberliğiyle, nereye oturmak istediğine ve ne üzerinde çalışmak istediğine kendisi karar verir. Elbette odada dans etmesine ve arkadaşlarının dikkatini dağıtmasına, veya bütün gün sadece çizim yapmasına izin verilmeyecektir. Ancak matematik mi yoksa dil etkinliği mi yapacağını kendisi seçebilir veya masa başında mı yoksa yerde mi oturacağına kendisi karar verebilir.

Montessori Eğitimi Sertifika Programına katılmak için +90 542 336 10 07 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir ya da aşağıdaki linke tıklayarak eğitimimizi inceleyebilirsiniz.

Montessori Eğitmeni Eğitimi Sertifikası

 

.

 

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

code