Koçluk Yapmak Neden Önemlidir?

Her insan içinde geliştirilmeye müsait bir potansiyel barındırır. Mevcut halimizden daha iyi olma potansiyelimiz vardır ama çoğu zaman bunun farkında bile değilizdir. Bugün daha iyi, mutlu, başarılı, keyifli, dolu dolu bir yaşam özlemi ile yanıp tutuşan birçok insan aslında bunu gerçekleştirme gücüne de sahiptir. Yapması gereken şey o gücü saklandığı yerden çıkartmak ve sonra da hedeflerine giden yolda o güçten faydalanmaktır. Bugün sizlerle Koçluk Yapmak Neden Önemlidir konusunu konuşmak istiyoruz.

Hepimizin içinde olup da bir türlü dışarı çıkmayan inatçı potansiyelimize ulaşmak için artık yardım isteyeceğimiz koçlarımız var.

Koçluk yapmak neden önemlidir, sorusunun cevabı da işte burada saklı. Hayallerine ve hedeflerine ulaşan, mutlu, kendine güvenen, sorunlar karşısında boynu bükülmeyen, kendi gücünün farkında olan, yeteneklerini geliştiren insanların sayısının çoğaldığını düşünün. Sizce de böyle bir durumun oluşması hem dünyamız hem de toplumlarımız için faydalı olmaz mıydı?

Yanlış anlaşılmasın, koçlar sihirli bir değneğe sahip değildir. Abra kadavra denilince dünyanın tüm sorunları çözülmüş, tüm insanlar hayallerine ulaşmış olmaz. Ama suya atılan küçücük bir taş kendisinden çok daha büyük daireler oluşturur. Dolayısıyla bir insanın hedeflerine ulaşması, kendi potansiyelinin farkına vararak daha iyi ve başarılı olması, çevresini de pozitif yönde etkileyecektir.

Dolayısıyla koçlar dar kapsamda bakıldığında çalıştıkları kişiye, geniş bir açıdan bakıldığında ise toplumlara faydası dokunan bir mesleği icra etmektedirler.

Peki Koçlar ne yapar?

Koçluk mesleğinin popülerleşmesi nedeniyle birçok kişi; koçluğa neden gerek var, koçluk ne işe yarıyor ki, koçluk yapmak neden önemlidir gibi birçok soruyu sorar oldu. Aslında koçluğun ne olduğu doğru şekilde anlaşıldığında insanların kafasındaki soru ve şüpheler de ortadan kalkacaktır.

Koçlar, çeşitli teknikleri kullanarak kişinin kendine hedef belirlemesine, bu hedeflere ulaşmasını sağlayacak yollar keşfetmesine ve sonunda da hedefine ulaşmasına yardımcı olur.

Aslında hedef ve hayallere giden yolda yükü koçlar değil siz taşırsınız. Çünkü o hedefler sizin hedeflerinizdir ve onlara ulaşabilecek tek kişi de sizsiniz.

Koçluk Yapmak Neden Önemlidir?

Koçlar size bu yolda, arkadaşlık edecek olan, sizi destekleyecek, size inanacak ve sizi her koşulda motive etmenin yolunu bilecek olan kişidir.

Bir koç kendini tüm sorunları çözen ve her sorunun cevabını bilen bir uzman olarak görmez. Aksine, sizin tüm soruları çözebileceğinize ve her sorunun cevabına sahip olduğunuza inanır.

Koçlar ne yapmaz derseniz, yönlendirme yapmaz. Konu ne olursa olsun sizi yargılamaz. Kendi deneyimlerine ve kendi fikirlerine göre sizi şekillendirmeye çalışmaz.

Koçlar sayesinde içinizdeki potansiyele ulaşır; o potansiyel dışarı çıktığında ise başarmak istediğiniz her hedefi yakalarsınız. Koçluk hizmetinden faydalanmak, kişisel gelişim yolunda kişiye önemli katkılar sağlamaktadır.

Koçluk eğitimi ile siz de bu mesleğe adım atın!

Koçluk hizmetinin önemini ve faydasını kavrayan birçok kişi artık koçlarla çalışmaktadır. Ünlü kişilerin koçlarla çalışmaya başlaması da hem bu mesleğe hem de hizmete olan ilgiyi artırdı.

Bugün ülkemizde koçluk eğitimi veren birçok kurum bulunmakta. Koçluk eğitimleri, kişiyi bu mesleği yaparken ihtiyaç duyacağı tüm bilgi ve becerilerle donatabilmelidir. Bu bakımdan eğitim içeriğinin zenginliği, eğitimi veren kurumun güvenilirliği ve kalitesi dikkate alınmalıdır.

Koçluk eğitimi koçluk nedir, koçluk teknikleri nelerdir, koçluk yapmak neden önemlidir, bir koç ne gibi özellikleri taşımalıdır gibi sorulara cevap verebilmelidir. Aynı zamanda koçluk mesleğine yardımcı olabilecek yan disiplinlerde de kişiyi bilgilendirebilmelidir.

Koç eğitim sertifika, tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran ve katılımcılara uluslararası standartlarda eğitim veren adrestir. Kapsamlı koçluk eğitimleri sonunda siz de bu mesleği profesyonel olarak yapacak ve başarılı olacaksınız.

 

Profesyonel Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X