Paylaş:

İşaret Dili Eğitimi 

İşaret dili, işitme engelli vatandaşların aralarında iletişim kurmalarını sağlayan, el hareketlerini, jest ve mimiklerini kullandıkları sessiz ve görsel iletişim dilidir.  İşaret dillerinin kuralları aynı çevrede konuşulan dilbilgisi kurallarından farklıdır; bir başka deyişle, işaret dilleri toplumda konuşulan dillerin işaretle ifade edilmesi anlamına gelmez, kendilerine özel işaretleri ve kuralları olan ve konuşulan dillerden bağımsız sistemdir. Ülkemizde İşitme Engelliler Federasyon verilerine göre yaklaşık 2.5 milyon, Birleşmiş Milletler verilerine göre ise 3 milyon işitme engelli bulunmaktadır. İşaret Dili Sertifikası ile kursiyerlerimiz ülkemizdeki ulusal işaret dilini yetkin bir şekilde kullanılabilir.  İşaret dilini kullanan engelsiz bireylerin iş dünyasında diğerlerine göre her zaman daha önde olduğu bilinmektedir. İşaret Dili Eğitimi ile özellikle iş dünyası olmak üzere diğer tüm alanlara yayılmayı amaçlamaktadır.

Türkiye’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 2005 yılında çıkarılan Özürlüler Yasası  İşitme engelli bireylerin, yoğun iletişim ihtiyacı duyduğu alanlarda işiten bireylerle iletişim kurmalarına yardımcı olacak İşaret Dili Eğitim Programlarının hazırlanmasının gerekliliği vurgulanmaktadır.
İşitme engelliler ile iletişim problemlerinin ortadan kalkması için hazırladığımız eğitim programı ile birçok işitme engelli bireyin kültürel, sosyal, eğitim gibi birçok alanda engelleri ortadan kaldıran ve toplumsal farkındalığı olarak iletişim kurabilen birey olacaksınız.

İşaret Dili Eğitim Amacı

İşiten bireylerin online eğitim ile ülkemizdeki işitme engelli bireylerle ortak bir dil kurmalarıdır. İşaret dili bireyler arasında köprü görevi kurar. İletişim koşullarını artırmak, farkındalık ile işaret dili bilenlerin yaygınlaşmasını sağlamak, işitme engelli bireylere istihdam, eğitim, sağlık, sosyalleşme, tüm kamu alanların ifade ve düşünce özgürlüğü sağlamak amaçlanmaktadır.

  • İşaret Dili Eğitiminde kendini geliştirmek isteyenler
  • Kişisel gelişimde başarıyı hedefleyenler
  • Kendi yetenekleri doğrultusunda işitme engelli bireyler ile iletişim kurarak farkındalığı artırmak isteyenler
  • Engelliler ile ilgili projelerinde işitme engelliler ile konuşabiliyor olmak isteyenler

İşaret dili sertifikası alarak, engelli bireylerle iletişim kurmak ve onların iş ve sosyal hayata olan katılımlarını desteklemek isteyen tüm bireylere uygundur.
Yaşam Boyu Eğitim ile verilen İşaret Dili Eğitimi, kursiyerlerimizin engelli bireylerle iletişim kurabilecek seviyede işaret dili öğrenmelerini ve kariyer anlamında da kendilerini geliştirebilecekleri bir altyapı hazırlamıştır. Eğitim sonunda, kursiyerlerimiz birer İşaret Dili Sertifikası kazanmaktadır. Kursiyerlerimiz hem farkındalık kazanarak hem de başarılı bir kariyer ile hayatlarına devam etmektedir.

Yaşam Boyu Eğitim sitemiz üzerinden İşaret Dili Eğitimi Sertifika Programına Katılmak için Hemen Ara +90 542 336 10 07  yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

İşaret Dili Eğitimi Sertifika Programı

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

code