0 yorum
Paylaş:
Hasta Yaşlı Bakımı Eğitimi

Hasta ve yaşlı bakımı eğitimi gelişmiş ülkelerde yıllardır uygulanmakla beraber ülkemizde de son zamanlarda çok yaygınlaşmıştır. Ülkemizde yaşlı nüfus oranı arttıkça yaşlılığa özgü sağlık sorunları da artmakta ve bu sorunun çözümleri için günden güne yeni öneriler oluşturulmaktadır. Yapılan çalışmalar yaşlıların genellikle kendi ev ortamlarında bakım almayı tercih ettiklerini göstermektedir. Gelişen teknoloji sayesinde birçok tedavi yöntemi evde uygulanabilir hale gelmiştir. Yatalak durumda olan yaşlı, ameliyat olmuş, felçli ya da enjeksiyon yapılması gereken hastaların daha iyi ve doğru tedavi hizmetleri verecek profesyonellere ihtiyacı da artırmaktadır. Bu profesyonellerin yetiştirilmesi hasta ve yaşlı bakımı eğitimiyle mümkün olmaktadır.

Hasta ve yaşlı bakımını, doktorların önerileri doğrultusunda hasta kişilere ve  ailelerine yaşadıkları ortamda hastalığının gerektirdiği tedaviler uygulanarak tıbbi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenli ve sağlıklı bakım hizmetlerinin sunulması olarak tanımlayabiliriz.

Hasta ve yaşlı bakımı eğitimi almış bireyler hasta ve yaşlıların günlük bakımları, banyo, ağız ve diş bakımı, giyinme, yemek hazırlama, gerekli egzersizler ve psikolojik desteğin sağlanması konularında bilgi sahibi olurlar. Ayrıca hasta ve yaşlıların hassasiyetlerine ve rahatsızlıklarına göre nasıl müdahale etmeleri konularında beceri kazanırlar.

Hasta ve yaşlının kişisel bakımlarını yapmanın yanı sıra yaşam alanlarını kişisel hassasiyetlerine göre ayarlanması yine hasta ve yaşlı bakımcının görevleri arasındadır. 

Hasta ve Yaşlı Bakımı Eğitimine Sahip Olmak İçin Linke Tıkla

Yaşlının bakımı hastanın sağlına kavuşabilmesi için bakımları özenle yapılması gerekmektedir. Hastanın iştah, uyku, idrar ve kusma, dışkıya çıkma ve bunun gibi önemli durumları denetim altında tutulmalı herhangi bir sorunla karşılaşıldığı takdirde doktoruna haber verilmelidir. Hasta sürekli kontrol altında tutularak hastalığının durumu hakkında doktoruna bilgi verilmelidir. 

Hasta ve yaşlı bakımı uzmanlarının sorumlulukları şu şekilde sıralayabiliriz. Yaşlıların yalnızlıktan korunması, fiziki aktivite ve egzersiz programları, beslenme eğitimi, kazalardan korunma, sigara ve alkolün bıraktırılması gibi psikolojik ve sosyal desteği kapsar. Yaşlıların bakımı bir hayırseverlik değil profesyonel bir hizmet olarak değerlendirilir.

Uzman hasta bakım personelleri sayesinde yaşlıların sağlığına kavuşma süreçleri hızlanırken aynı zamanda psikolojisinin daha iyi olduğu görülmektedir. 

Hasta ve yaşlı bakım eğitimine katılarak sertifikaya hak kazanan kursiyerler;

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri,
Bakım evleri,
Evde bakım,
Hastaneler,
Belediyeler
Geriatri-psikiyatri klinikleri
Güçsüzler yurdu
Korumalı eksenler
Huzur Evlerinde çalışabilirler.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Eğitimi Sertifika Programına katılmak için +90 542 336 10 07 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir. Ya da aşağıda linki tıklayarak satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Eğitimi Sertifikası

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

X