En İyi İmago Çift Terapisi Eğitimi

En İyi İmago Çift Terapisi Eğitimi : Imago bir çift psikoterapi tekniğidir. 1970’lerde Amerika’da Dr. Harville Hendrix ve eşi Helen Hendrix tarafından keşfedilmiştir. İlişki problemi yaşayan çiftlerin asıl problemlerinin ebeveyn ilişkilerinin bilinçdışı olarak bugüne yansıması olduğunu iddia eder. Bu nedenle bizler eş seçerken aslında tıpkı ebeveynlerimiz gibi birini seçeriz. Çünkü bilinçdışımız için tanıdık olan tek figür odur.

Çift terapisi kültürü ülkemize 80 li yıllardan itibaren yerleşmeye başlamış son yıllarda üzerinde ciddi araştırmalar yapılan bir bilim dalı haline gelmiştir. Ebeveynlerimizle saklı kalan bütün iç çatışmalarımız eşimizle olan ilişkide gün yüzüne çıkar. Adeta evliliğin başından beri bir kötü ruh evliliği ele geçirir.

Kişilere sebebini sorduğunuzda birşeyler söylerler ama sanki hepsi eksik kalır. Sanki bir şey vardır, tüm sorunların arkasında saklı ve ilişkiyi bir savaş ortamına çeviren. Bu kötü ruh saklı olduğu için çiftler sebebini bilmedikleri bir alanda dönüp dururlar. Birbirlerinden duygu olarak kopar kopar geri gelirler. Üzgün ve çaresizce bilmedikleri bir gizli el tarafından yönetilirler.

Imago çiftlerdeki bu gizli gücün ortaya çıkarılmasını sağlar. İlişkiye öyle özel bir dokunuş gerçekleştirir ki çiftler birbirlerine yeniden, aslında çoğunlukla ilk defa aşık olurlar. Evlendikleri kişiyle evlendikten sonra tanışırlar. Imago sonrası eşleriyle bir bütünlük ve güven ilişkisine kavuşurlar. Bu güven öyle derin bir güvendir ki hayat coşkusunu harekete geçirir. Sizi terapiye getiren krizinizi çözmek bir kenara daha önce hiç almadığınız bir hayat doyumunu yaşar olursunuz. Daha farklı uyanır, daha farklı yemek yer, daha farklı bakar olursunuz. İşte bu yüzden Amerika Imago’yu keşfeden Harville Hendrix’i “marriage whisperer” ( evlilik büyüsünün kaşifi ) olarak anmaktadır. 

Çiftler terapiye başvurduklarında mutsuz ve ilişkiye dair umutsuzluk içinde olurlar. İmago tekniği bu durumlara müdahale etmek için kullanılan bir çift terapisi tekniğidir. Yapılandırılmış diyaloglardan oluşmuştur. Bugüne kadar dünyada binlerce çift üzerinde yapılmış çalışmalar sonucu oluşmuş olan bu terapi yöntemi diyalektik ekole dayanmaktadır.

İmago Çift Terapisi Eğitimi Sertifika Fırsatı İçin Hemen Ara…

İlişki, hayatı yaşamaya değer kılan en temel unsurdur. İnsanlar ilişkiler içinde doğarlar ve gelişimlerini tamamlamak için de ilişki içinde kalmaya ihtiyaç duyarlar. İmago, insanların ilişki içindeki temel ihtiyaçlarından yola çıkarak, çiftler için güvenli bir alan yaratıp karşılıklı empati ve anlayışın oluşmasına, böylelikle geçmişe dönük ilişki yaralarının onarılmasına imkan tanır.

İmago duygusal bir ilişki paradigmasıdır. Kişide var olan fakat iyi çalışmayan duyguları açığa çıkarak onları tekrar işleyen mekanizmalar haline getirir. Çünkü duygu en önemli ve değerli iyileştirici malzemedir. Çiftler ancak temel duygularını anladıklarında ve bunu paylaştıklarında bir bütün haline gelip ahenk oluşturabilirler.
İmagonun en büyük avantajı farklı duygulara sahip, farklı dünyaları olan bireylerin bu dünyalarda yan yana bağ içinde kalmalarını ve bu farklılıkla beslenip onları çatışma malzemesi olmaktan çıkarıp kendi dünyalarını zenginleştiren bir unsur haline getirmesini sağlamaktır.

Terapide asıl olan amaç çiftler için güvenli bir ortam oluşturarak, çiftler arasında kopan bağın tekrar ve daha sağlam bir şekilde oluşmasını sağlamak ve çiftlerin bağlantıda kalarak uygun çatışma çözme becerisini kazanmasını sağlamaktır.

Verimli bir ilişki için iletişim en önemli unsurdur. İyi bir iletişim elbette tek başına sorunları çözmek için yeterli değildir. Fakat partnerinizi gerçekten dinlemeniz onunla aynı fikirde olmasanız bile onun anlaşıldığını hissetmesi ilişkide iyileştiricidir.

İmago kişilere kendilerini etkili bir şekilde ifade etme imkanı sunar. Söylediğiniz şey değil nasıl söylediğiniz ve duyduğunuz şey değil nasıl duyduğunuz önemlidir. İmagoyla amaç partneri ön yargısız ve iyi niyetle dinleme imkanı yaratmaktır.

En İyi İmago Çift Terapisi Eğitimi Sertifika Fırsatı İçin Hemen Ara…

Birçok kişi ilişkisinin bir noktasında tutku ve heyecanı deneyimler. İmagonun tek işlevi bağ kurmak çiftlere çatışma çözme becerilerini geliştirmek değildir. İlişkinin bir noktasında deneyimledikleri tanıdık olan bu duygularla tekrar karşılaşmalarını sağlamaktır.

Hiçbir evlilik ya da çift terapisi evliliğin ya da ilişkinin devamının güvencesini vermez. Gerçekten belli durumlarda eşlere bitmesi gereken sürdürülmez bir birliktelik içinde olduklarını gösterebilir. Fakat unutmamanız gereken bir nokta var; Bilmediğiniz ya da farkında olmadığınız bir şeye müdahale edemez, dönüştürmek ya da değiştirmek için çabalayamazsınız. Çift terapisi size bu farkındalığı sağlamak için farklı bir bakış açısı sunar.

İmago Çift Terapisi Eğitimi Sertifika Programına Katılmak İçin Hemen Ara… +90 530 354 96 66  yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

İmago Çift Terapisi Sertifikası

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X