- 21%

Arıcılık Eğitimi Sertifikası Programı

(8 Müşteri Yorumu)

1.100,00 

Arıcılık Eğitimi Sertifikası son yıllarda arıcılığa devletin verdiği teşvikler, genç çiftçi hareketi, meslek edindirme kursları derken gittikçe artan bir popülerliğe sahip. Arıcılık Eğitimi Sertifika programına katılarak üniversite onaylı sertifika sahibi olmak, Arıcılık mesleğini profesyonel olarak yapmak için Hemen Ara… +90 542 336 10 07

E-Devlette Sorgulanabilir Sertifika %100 Öğrenme Garantisi Üniversite Onaylı Sertifika En Uygun Fiyat, En Kapsamlı Eğitim

Paylaş:

İNDİRİMLİ FİYATLARDA SON GÜNLER...

HEMEN BAŞVUR!

Arıcılık Eğitimi Sertifikası son yıllarda arıcılığa devletin verdiği teşvikler, genç çiftçi hareketi, meslek edindirme kursları derken gittikçe artan bir popülerliğe sahip oldu. Arıcılık birçok Avrupa ülkesinde ticarinin yanı sıra hobi olarak da yapılıyor. Yıllarca hiç bal almadan sadece arılarının soyunun devamı için bu işi yapanlar var.

Arıcı, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, arılı kovan hazırlama, ana arı, oğul arı ve arı ürünleri üretme, arı kolonisinin bakım, beslenme, arı ürünleri hasadı, arıcılık araç, gereç ve ekipmanlarının bakım ve onarım işlemlerini yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Arıcılık Eğitimi Sertifikası Hakkında

Arıcılığa başlamadan önce gerekli araştırmaları yapıp, bu konu ile ilgili temel teorik bilgileri öğrenmek gerekir. Birçok kaynaktan konvansiyonel arıcılığın yanı sıra, organik ekolojik arıcılık gibi kavramları öğrenmek ve değerlendirmek de önemlidir. 

Her şeyden önce, mutlaka çok özel bir canlı olan arıya dair bilgileri öğrenmeniz gerekir. Koloni fertlerini, koloninin yaşam düzeni ve arıcılığı ilgilendiren diğer konularda bilgi sahibi olmanız için hazırlanmış eğitim programıdır. 

Arıcılığa başlamanın pratik olarak üç farklı yolu var. Bunlardan biri, satın aldığınız boş bir kovana oğul koydurmak, arazinizde ya da evinizde veya ormanda bulduğumuz sahipsiz bir oğul yakalayarak ya da arılı bir kovanı satın alarak başlayabilirsiniz. Halk arasında bir inanışa göre, eğer bir koloni sizin evinize gelmişse onu sahiplenmenin ve ona iyi bakmanız şart demektir.

Eğer bu konuda hiç deneyiminiz yoksa, en iyi başlama yöntemi, arısı güçlü, kaliteli bir koloniyi tanıdığınız ve güvendiğiniz bir arıcıdan alarak başlamaktır.

Arının da bir canlı olduğunu düşünerek ve başarısızlık riskini göze alarak arıcılığa en fazla 3 kovanla başlanması tavsiye edilir, zaman içerisinde tekniklerini öğrendikten ve size göre en etik arıcılık yöntemlerine karar verdikten sonra kovan sayınızı zamanla çoğaltabilirsiniz.

Arı kovanının açılması ve çerçevelerin kontrol edilme yöntemleri çok önemlidir. Bir çerçeveye baktığınızda, hangi hücrenin yavru, hangisinin bal, hangisinin polen içerdiğini anlayabilmelisiniz.

Dişi arı, erkek arı ve ana arıyı ilk bakışta tanıyabilme becerisini kazanmak için fotoğraflardan alıştırma yapabilirsiniz.

Arıcılığın Uygulama Yöntemleri

Türkiye genelinde arıcılığa başlamak için uygun bir dönemdeyiz. Arılar bahar aylarında hızla çoğalmaya ve oğul vermeye başlarlar. Bu aylarda kovanlarınızı satın alıp çevredeki arıcıları araştırmaya başlayabilirsiniz. Eğer bir arıcıdan satın alacaksanız, alacağınız koloninin en az 5 arılı çerçeve olmasına dikkat edin ve kovan hesabı ile değil çerçeve hesabıyla alın.

Eski kovanlar hastalık bulaştırabileceği için yeni kovan ile başlamanızı öneririz. Bununla birlikte zaman içinde kovan içindeki çeşitli problemlerin neler olabileceği ve bunların önlenmesi için gerekli yöntemleri öğrenmelisiniz.

Kendi sağlınızı da düşünerek, ve arıcılığı emniyet içinde yapabilmeniz için özellikle arıları kızdıran davranışların neler olduğunu bilmek ve önlemlerini almak gerekir. Arıcılıkta açık arazide çalışacağınızı göz önünde bulundurun. Arıcılık belli bir beden gücü gerektirir ve arıcılarda bel ağrısı ne yazık ki sık görülmektedir. Özellikle arı sokmasına karşı alerjisi olanların da bu işe başlamaları pek uygun değildir.

Arıcılığa başlamadan önce yörenize uygun arı ırkları hakkında bilgi edinin. Bütün arılar aynı şartlar altında aynı verim ve mutlulukta çalışmıyor. Bunun için orada uzun zamandır arıcılık yapanları bulabilir, onlarla sohbet edebilir, bilgi ve deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

Koloni ve kovanınızı almadan önce arıları koyacağınız yerin ballı ve polenli bitkiler yönünden ne durumda olduğu araştırmalısınız ki, arılarınız besinsiz kalmasın. Birçok deneyimli arıcı bile arılarını açlık yüzünden kaybedebiliyor.

Arıların kat ettikleri mesafe 5 km kuş uçuşu daire şeklinde düşünülerek, gidebilecekleri mesafede çiçeklerin açma zamanlarını gözlemleyebilirsiniz. Arıları koyacağınız arılığın rüzgar durumu da kontrol edilmeli, bulunduğunuz bölgenin diğer iklim şartları, yani, yağış ve nem durumu iyi araştırılmalıdır.

Arıların nektar ve polen dışındaki bir başka ihtiyacı da tıpkı insanların olduğu gibi temiz sudur. Bu ihtiyaçlarını karşılayacakları su kaynaklarının uzaklığı ve temizlik durumunun ne olduğunu araştırmayı unutmayın.

Arıcılık Eğitimi Sertifikası

Arıcılık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun olarak ilgi gören tarımsal uğraşlardan biridir. Bu noktada yaptığımız Arıcılık Eğitimlerinde kişilerin “Arıcılık hakkında hiç bilgileri olmadığı düşünülerek program hazırlanmıştır.

Arıcılık kursu arıcılık yapmayı düşünen yada faal arıcılık yapanların katılabileceği bir eğitimdir. Arıcılık kursuna katılarak devlet üniversitesi onaylı arıcılık sertifikasını alabilirsiniz. Arıcılığı faal olarak yapan kişilerin katılarak eğitimlerden edindiği bilgilerle daha modern ve verimli üretim yaparak ekonomik bir girdi sağlarlar. Devlet Üniversitesi onaylı arıcılık sertifikası alarak arıcılık yaptığınızı belgeleyebilirsiniz.

Bu eğitimle çevrenizden duyduğunuz belkide yanlış yaptığınız bir çok şeyin doğrusunun nasıl yapıldığını öğreneceksiniz. Eğitimler ve sağladığımız dokümanlar önceden arıcılık yapmamış kişileri arıcılık yapabilecek düzeye getirmekte olduğu gibi halen arıcılık yapanlara da önemli bilgiler kazandırmaktadır. Arıcılığı daha bilinçli yapma yeteneği kazanacağınız gibi ekonomik kayıplarında oluşmasını engellemeyi öğreneceksiniz.

Arıcılık kursunu tamamladıktan sonra hastalıklarla mücadelede bilgi birikimi elde edip kolonilerinizin ömrünü uzatıp verimini arttıracaksınız. Modern çağımızın yöntem ekipmanları hakkında bilgi donanımınız en üst seviyeye ulaşacaktır.

Profosyenel Arıcılık İçin YAŞAM BOYU EĞİTİM.

Yaşam Boyu Eğitim Uzaktan Eğitim Sistemi Kullanımı

 • Kesin kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyerlerimize kullanıcı adı ve şifreleri sms ve e-posta yoluyla gönderilecektir.
 • Kullanıcı adı ve şifre ile İnternet sitemiz üzerinden uzaktan eğitim sistemine giriş yapabilirsiniz.
 • Eğitim videoları, ders dokümanları ve sınavınız sistemde yüklü bir şekilde olacaktır.
 • Eğitim süresi boyunca dilediğiniz saatte giriş yapıp dersleri izleyebilirsiniz. 7 gün 24 saat 
 • Eğitim videolarını tamamladıktan sonra sınava giriş yapabilirsiniz.
 • Eğitim süresinden en geç 1 gün önce online sınavınızı gerçekleştirip eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekmektedir.
 • Sınavdan başarısız olan kursiyerlerimize ücretsiz olarak tekrar sınava giriş imkanı sunulmaktadır.
 • Sınav da başarılı olan kursiyerlerin sertifikaları, 1 ay içerisinde adreslerine gönderilmektedir.

 

Eğitim Süresi

1 Ay

Gönderilecek Sertifika

E-Devlette Sorgulanabilir Devlet Üniversitesi Onaylı Sertifika

Katılım Ön Koşulu

Yok

Müşteri Derecelendirmeleri
 • 5
  8 puan
 • 5 Yıldız
  100%
  4 Yıldız
  0%
  3 Yıldız
  0%
  2 Yıldız
  0%
  1 Yıldız
  0%
8 inceleme --> Arıcılık Eğitimi Sertifikası Programı
 • Müslüm Şahin

  Her şey için teşekkür ederiz. Sertifikam çok hızlı geldi.

  • Yasam Boyu Eğitim

   hayırlı olsun müslüm bey sertifikanız.

 • Mert Öbek

  Arıcılık eğitimi içeriğini çok başarılı buldum.Teşekkür ederim

  • Yasam Boyu Eğitim

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz Mert Bey, tekrar görüşmek dileğiyle…

 • Kerim avcı

  Sertifikam çok hızlı ulaştı.Teşekkürler

  • Yasam Boyu Eğitim

   hayırlı olsun kerim bey

 • emre keleş

  Eğitim danışmanlarınızın bize hızlı geri dönüşleri için teşekkür ederim

  • Yasam Boyu Eğitim

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz Emre Bey, tekrar görüşmek dileğiyle…

 • mahmut yıldırım

  Eğitim içeriği muhteşemdi

  • Yasam Boyu Eğitim

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz Mahmut Bey, tekrar görüşmek dileğiyle…

 • Ebru hediye

  Eğitim içerikleri itina ile hazırlanmış, hiçbir detay kaçırılmamış ve gereksiz hiçbir noktaya değinilmemiş.Teşekkür ederim

  • Yasam Boyu Eğitim

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz Ebru Hanım, sizlerin düşünceleri ve memnuniyeti bizler için çok önemli.Tekrar görüşmek dileğiyle…

 • murat sarıkçı

  Eğitim danışmanlarınızın eğitim sürecindeki ilgisi ve samimiyeti için teşekkür ederim

  • Yasam Boyu Eğitim

   sizlerin memnuniyeti için 7 24 çalışmaktayız murat bey

 • Erkan Şimşirli

  Sertifikam çok hızlı geldi çok teşekkürler

  • Yasam Boyu Eğitim

   Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. Başka eğitimlerde görüşmek dileğiyle

Yorum Yap

Yorum Yap

*

code