Paylaş:

Doula Eğitimi Neden Önemlidir?

Dünyanın pek çok yerinde doğum yapan kadınlara en büyük destek sağlayanlar arasında doulalar yer almaktadır. Doulalar, doğum boyunca kişileri bilgileriyle destekler ve duygusal anlamda yanlarında olurlar ve anne adaylarının bilinçlenmesinde yardımcı olurlar. Gelişmiş hastane ortamlarının gereklilikleri nedeniyle, doğum koçları anne adaylarına kesintisiz destek sağlama amacı taşırlar. Bütün doğrum sürecinin daha kolay, daha sağlıklı ve mutlu geçirilmesi için profesyonel eğitim alan doulalar ilgilendikleri doğumlarda bebeklerin daha sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesine de yardımcı olurlar.  Hamilelere yönelik destekler sunma amacı taşıyan ve doğum sonrası koçluk sağlama talepleri hızla artıyor. Bu nedenle doula eğitimi yoğun ilgi görüyor.
Doula Eğitimine profesyonel gelişim amacıyla katılan bireyler, alanında yeni bir meslek olan doğum koçu olarak çalışabilme yetkisi kazanırlar. Kendi hamilelik dönemlerini de daha sağlıklı ve mutlu geçirmek isteyen anne adayları da doğum koçluğu eğitimlerine katılım sağlamaktadır. Doğum koçluğu eğitimine katılım sağlayan tüm bireyler ve doğum süreçleri ile ilgili gereken tüm bilgileri ve psikolojik destek sağlama yeterliliğini de kazanırlar.
Doğru masaj tekniklerini de etkin olarak kullanan doulalar,uygun pozisyon önerileri için doğum fizyoloji bilgilerinden destek alırlar. Meditasyon ve nefes egzersizlerinde de yardımcı olabilen doulalar, bebeğin doğumundan sonra emzirme dönemine geçişini ve bebeklerin rahat bir şekilde uykuya dalmaları için aileler ile birlikte hareket ederler. Tüm doğum sürecini haftalar ve aylar boyunca takip eden doulaların ailelerle sağlıklı bir ilişki yürütebilmesi için görüşmeler sıklaştırılır.

Doula Eğitimi’nin Sonunda Alınan Sertifika Ne İşe Yarar?

Yoğun heyecanlı bir süreç olan hamilelik halinde olumlu ve olumsuz durumlar karşısında olması gerekenlerin aktarımını doğru bir şekilde yapan doulalar bu gizemli ve heyecanlı yolculuğun en sorunsuz şekilde atlatılmasını sağlarlar. Doğum koçlarının asıl görevleri arasında doğum yolculuğunun farkındalık sahibi olarak yaşanması, fiziksel ve duygusal olarak kişilerin bilinçli olabilmesini sağlamak yer almaktadır. Doulalar hastanelerin prosedürlerini ve müdahale içeriklerini bilirler. Doğum yapacak olan kadınlar ve bebekler üzerindeki etkiler konusunda da özel eğitim alan doulalar, elde ettikleri bilgileri doğru bir şekilde ailelere aktarırlar.
Hamilelik ve doğum süreçlerinde gerekli olabilecek bütün bilgi ve psikolojik desteği verebilme yeterliliğine kavuşabilirsiniz. Anne adaylarının daha olumlu ve sağlıklı bir süreç geçirebilmesi için doula eğitimi sonunda aldığınız sertifika ile özel olarak da doğum koçluğu yapabilir veya sağlık merkezlerinde doğum koçu olarak görev alabilir, kendi danışmanlık merkezinizi açarak kariyerinize de yön verebilirsiniz.

Yaşam Boyu Eğitim sitemiz üzerinden Doula Eğitimi Sertifika Programına Katılmak için Hemen Ara +90 542 336 10 07  yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

Doğum Koçluğu Eğitimi (Doula) Sertifikası

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

code