Aile Danışmanlığı Size Nasıl Bir Katkı Sağlar?

Aile Danışmanlığı Size Nasıl Bir Katkı Sağlar?

Bir milleti oluşturan en temel yapı taşı ailedir ve ailedeki problemlerin yansımalarının toplumsal sorunlara yol açması kaçınılmazdır. Hal böyleyken sağlam temeller üzerine kurulmuş bir ailenin, uzun yıllar boyunca meydana gelecek çetin şartlardan en az derecede etkilenmesi, daha sağlıklı toplum oluşumunu sağlayacaktır. Normal şartlar altında rutin yaşamını sürdüren ailelerin, rutinin dışına çıkıldığı ve sorunların ortaya çıktığı anlarda farklı destekler alması gerekebilecektir. İşte bu destekleri profesyonel olarak veren kişi ve kurumlar Aile Danışmanlığı fonksiyonunu yerine getirmektedirler.

Aile danışmanlığı, adından da anlaşılacağı üzere aile kurumunun kurulmasını müteakip her an ihtiyaç duyulabilecek bir hizmettir. İletişim ve psikoloji gibi konularda uzmanlaşmış ehil danışmanlar, ilk andan itibaren aile bireylerine her konuda destek olmaktadırlar.  Verilen danışmanlık hizmeti ile ailenin daha huzurlu ve kaliteli bir hayat sürmelerine destek olunmaktadır.

Aile Danışmanlığına Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Evlilik kararı alan gençlerin, gerçekten evlilik için hazır olup olmadıkları ya da yetiştikleri ailelerinden ayrılarak yeni bir yuvayı kurup kuramayacakları kararı alınırken aile danışmanlarına danışma süreci başlayabilmektedir. Bu zamanlar bir danışmanlık hizmeti için çok erken gibi görünse de temeli sağlam atılmış evliliklerin, çok daha sağlam şekilde devam edeceği yadsınamayacak bir gerçekliktir.

Ailelerin meyvesi ve bir milletin geleceğinin garantisi olan çocukların doğumundan itibaren yetişme süreçlerinde de aile danışmanlığı önemli bir işlev görebilmektedir. Yaşanacak kişilik ve gelişim problemleri, sosyalleşme eksiklikleri, içe kapanıklık ya da derslerde başarısızlık gibi çok geniş perspektifte aile danışmanlarından faydalanılabilir.

Pek tabi ki, aile hayatı her daim güllük gülistanlık gitmemektedir. Yaşanabilecek olası ekonomik sıkıntılar, çocuklar ve aile büyüklerinden kaynaklanan sorunlar, sağlık problemleri ve buna benzer olumsuz durumlar, aile hayatını sekteye uğratabilmektedir. İşte bu anlarda ebeveynlerin kendi başlarına sorunlarını çözebilmelerine imkân olmayabilecektir. Bu gibi zamanlar aile danışmanlığı hizmeti almak için en gerekli zamanlardandır.

Sağlıklı toplumların temelini, sağlıklı aileler oluşturmaktadır. Ailede yaşanacak problemlerde püf noktaların farkına varabilen, işin ilmine vakıf, kaliteli bir aile hayatı için destekçi olabilecek profesyoneller, en önemli dayanak noktaları olacaktır. Son yıllarda ülkemizde gelişen aile danışmanları, bu nedenlerle çok önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler.

 

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programına Katılmak İçin Hemen Ara… +90 530 354 96 66 ya da linke tıklayınız.

 

Aile Danışmanlığı Eğitimi Uzaktan Eğitim (620 Saat)

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X